Ekonomi

Ankara Büyükşehir Belediyesine 700 milyonluk kredi başvuru formu yetkisi verildi

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi, Büyükşehir Belediyesine değişik hizmetlerde ve projelerde kullanılmak üzere, oy birliğiyle, 700 milyon lira kredi kullanım yetkisi verdi.

Büyükşehir Belediye Meclisinin ekim ayı birinci toplantısı, Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında Belediye Konferans Salonu’nda sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapıldı.

Büyükşehir Belediyesinin sosyal ağ hesaplarından da canlı yayınlanan buluşma, Yavaş’ın, mecliste grubu bulunan partilerin, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik yaptığı saldırıları kınamak ve Azerbaycan’ın yanına olduklarını kullanmak nedeniyle yayımladıkları karşılıklı bildiriyi okumasıyla başladı.

Meclis üyelerince, belediye işleriyle ilgili konularda cevaplandırılmak üzere verilen yazılı önergeler gündeme alındı.

Gündem dışı laf bölge AK Partili meclis üyesi Sinan Burhan, Büyükşehir Belediyesinin, 20 Temmuz tarihinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret ve Yeniden Yapılanma Ajansı’na tabi bir yazılım firması ile kentin hat ve işletme optimizasyonunun yapılmasına ilişkin 2,5 milyon dolarlık bir hibe anlaşması imzaladığını belirtti.

Burhan, anlaşma kapsamında, firmanın, şehir halkı genelinde turizmden sağlığa çoğu alanda elde edeceği verileri diğer bir ülke ile paylaşmasının, korkutma unsuru olduğuna dikkati çekerek, verilerin paylaşılmasının milli emniyet sorunu olduğu iddiasında bulunarak, anlaşmanın iptal edilmesini istedi.

Yavaş, Burhan’ın iddiasına, şirket hakkında Dışişleri Bakanlığından yazılı olarak alınan bilgi doğrultusunda negatif bir bulguya rastlanamadığı ve emniyet açısından da ilgili kurumlar ile yazışma halinde oldukları biçiminde cevap verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) sürecinde semt pazarlarında etkinlik bildiren esnafa karşın yapılan peşin para yardımına ilişkin verdiği yazılmış soru önergesini, sözlü olarak cevaplayan Yavaş ile AK Parti Altındağ Belediye Meclis üyesi Ali İhsan Ölmez arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Yavaş, gündemin ikinci maddesi olan, Büyükşehir Belediyesinin bazı projelerde uygulamak üzere 700 milyon liralık kredi kullanmasını taşıyan Hukuk ve Tarifeler Komisyon Raporu hakkında bilgi vererek, oylamaya sundu.

“Ulusal irade, bizlere muhalefet görevi verdi”

Oylama esnasında kurul raporu hakkında söz alan Köse, partisinin genelde kentte yapılacak hizmetlerde göstermek üzere belediye meclisine sunulan kredi kullanımı taleplerine olumlu oy kullandığını kaydetti.

Yavaş’ın, geçtiğimiz aylar içerisinde kredi kullanımını içeren bir maddenin münazara edilmesi esnasında, MHP Grubuna yönelik “Allah size yoksul etmesin.” ifadesini kullandığını anımsatan Köse, sözlerine şöyle devam etti:

“AK Parti olarak toplam 1 milyar 70 milyon lira kredi kullanması için Büyükşehir Belediyesine olanak sağladık. bununla birlikte şirketlere sermaye aktarımı konusunda da 350 milyon civarında bir rakamı onayladık. Biz bu faaliyetleri demokratik sistem içerisinde yapıyoruz.

Ulusal irade, bizlere muhalefet görevi verdi. Milli iradeye hürmet duyulmasını, bunun bir muhtaçlık ilişkisi olmadığını buradan anlatmak isterim. Başkanımızın, MHP Grubu öncelikle edinmek üzere, bizi de içine alarak bu konudaki ithamını geri almasını ve özür dilemesini istek ediyorum. çok değerli arkadaşlar, geçen bir buçuk sene içerisinde 1 milyar 70 lira ile birlikte 700 milyon lirayı da ek edince 1 miyar 770 milyon lira kredi kullanılması konusunda biz meclis olarak tasdik vermiş oluyoruz.”

“Biz bir şeyi engelledik”

MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan ise yaptığı konuşmada, Yavaş’ın Haziran ayındaki olağanüstü meclis toplantısında partisine yönelik talihsiz ithamlarda bulunduğunu anımsatarak, parti olarak Yavaş’ın, Büyükşehir Belediyesinin borçlanma taleplerini taşıyan gündem maddelerine genellikle geçerli oy kullandığını söyledi.

Parti olarak, Yavaş’ın meclise sunduğu bir teklif için geçersiz oy kullandıklarını anlatan Ilıkan, “Sayın Başkan, yapılan işlerde ‘engellemelere rağmen’ diye bir cümleniz var. Bu mecliste kim neyi engellemiş? Biz bir şeyi engelledik. Açıkça açıklama ediyorum Sayın Mansur Yavaş, siz Ankaralıya fiyatı yüksek su satmak istediniz. Biz de buna dobra dobra engel olduk. Engellediğimiz tek şey budur. Engellemek de böyle olur. MHP olarak, vatandaşa hizmetin ulaştırılması namına, söz konusu krediye onaylama veriyoruz.” diye konuştu.

“Kovid-19 sürecindeyiz ve ne kadar süreceği belirli değil”

Konuşmaların ardından laf bölge Yavaş, seçim zamanında vaatlerde bulunduğu projeler için borca girme yetkisi istemeyeceğini vurgulayarak, eski dönemden yarım kalan işlerin yapıldığını aktardı.

Yavaş, şunları kaydetti:

“Deniliyor ancak biz 1 milyar 70 milyon lira size kredi verdik. Nerede arkadaşlar, bir kuruş kullanmadım diyorum. Benim istediğim kredilerin tamamı, ivedi yapılması gereken şeylerdir. Polatlı için geç yetki verdiniz. Biz 1 yıl kaybettik. Büyük ilçe belediyelerinin adeta tümü kredilerini aldı. Kovid-19 sürecindeyiz ve ne dek süreceği belli değil. Mağduriyetin esnafta ve vatandaşta ne ölçüde olacağı da belli değil. Dolayısıyla biz tedbir alalım. Bize 700 milyon liralık krediyi verin, gereklilik olunca kullanacağım. Çünkü pandeminin ne olacağı kesin yok.”

Yavaş’ın oylamaya sunduğu kurul raporu, meclisteki tüm partilerin geçerli oy kullanmasıyla, oy birliğiyle kabul edildi.

CHP ve İYİ Parti Grup Başkanvekilleri yaptıkları konuşmada, 700 milyon liralık borçlanma yetkisi taşıyan komite raporuna geçerli oy kullanan meclis üyelerine teşekkür ederek, Ankara için birlikte alıştırma vurgusu yaptı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ömer Olcay

Benzer Haberler

Bir Yorum

 1. Dikkat:
  5.000 Euro ile 50.000.000 Euro arasında kredi verecek GERÇEK FİNANSAL KREDİ ŞİRKETİ mi arıyorsunuz (iş veya şirket kredisi, kişisel kredi, ev kredisi, araba kredisi, borç konsolidasyonu kredileri, risk sermayesi, sağlık kredisi vb.
  Ya da şu veya bu nedenle bir banka veya finans kuruluşundan bir kredi reddedildi mi?
  Şimdi başvurun ve 3 gün içinde işleme koyulup onaylanan gerçek bir finansal kredi alın.
  LYDIA MOON KOOPERATİF KREDİ ŞİRKETİ olarak, geçerli kimlik kartınız veya doğrulama için ülkenizin uluslararası pasaportu ile bireylere ve şirketlere% 2 gibi düşük faiz oranıyla GERÇEK FİNANSAL KREDİ veren “Uluslararası Akredite Kredi Borç Vereni” yiz.
  Kredi geri ödememiz, kredinizi aldıktan 1 (Bir) yıl sonra başlar ve geri ödeme süresi 3 ila 50 yıl arasında değişir.

  KREDİ TALEBİNİZİN 2 İŞ GÜNÜ İÇİNDE HEMEN YANITLANMASI VE İŞLENMESİ İÇİN,
  Doğrudan bu e-posta yoluyla bize ulaşın: lydiamooncooperativeloan@gmail.com

  Aşağıdaki bilgilerle bize ulaşın:

  Ad Soyad:____________________________
  Kredi Olarak İhtiyaç Duyulan Miktar: ________________
  Kredi Süresi: _________________________
  Kredinin Amacı: ______________________
  Doğum tarihi:___________________________
  Cinsiyet:_______________________________
  Medeni hal:__________________________
  İletişim Adresi:_______________________
  Şehir posta kodu:__________________________
  Ülke: _______________________________
  Meslek:____________________________
  Cep telefonu:__________________________

  Hemen yanıt talebinizi şu adrese gönderin: lydiamooncooperativeloan@gmail.com

  Teşekkür ederim.
  LYDIA MOON
  Yönetmen.
  LYDIA MOON KOOPERATİF KREDİ ŞİRKETİ
  Eposta: lydiamooncooperativeloan@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu