Çalışma HayatıEkonomi

Apple, 100 Bin Adet Cihazını Geri Dönüşüm İçin Aldığını Söyleyip Satan Geri Değişim Merkezine Dava Açtı

Günümüzde kaynakları yeniden ölçmek ve karbon ayak izini azaltmak çoğu firmanın odak noktası haline gelmiş durumda. Bunun en etkin yollarından biriyse halihazırda üretilmiş ürünlerin geri dönüştürülmesi ve ham madde kullanımının azaltılması olarak biliniyor.

Bu noktada teknoloji devleri genellikle belirtilen geri mutasyon merkezleriyle çalışıyor ve cihazlarının geri dönüştürülme işlemini bu merkezlere bırakıyor. İddialara kadar Apple’ın çalıştığı bir geri mutasyon merkezi, Apple’dan aldığı 100 bin adet cihazı geri dönüştürmek yerine sattı.

100 bin adet aygıt geri dönüştürülmek yerine satıldı

iPad

Apple’ın iddialarına kadar Geep Canada isimli geri mutasyon şirketi, 100 bine yakın iPhone, iPad ve Apple Watch’tan oluşan cihaz topluluğunu geri dönüştürmek yerine satarak kâr sağlamış durumda. Geep iddiaları yalanlamasa da Apple’a şirket içerisine casus çalışanlar soktuğu için aleyhinde bir dava açmış durumda.

Dava hemen halka açılmış olsa da davanın Ocak 2020 tarihinde açıldığı aktarıldı. Geep’in ‘ajan çalışan‘ diye isimlendirdiği çalışanları dava ettiği karşısında davaysa bu yılın temmuz ayında açıldı.

iPhone

Apple, 2017 yılının sonunda veya 2018 yılının başında bu hırsızlığı fark etti ve Geep ile olan çalışmalarına son verdi. 2019 yılının eylül ayındaysa Geep Canada diğer aynı şirketlerle birleşerek Quantum Lifecycle Partners isimli bir şirket oluşturdu.

Apple’ın açtığı dava içerisinde Apple’ın Geep Canada’ya 2015 Ocak ve 2017 Aralık tarihleri arasında 531.966 iPhone, 25.673 iPad ve 19.277 Apple Watch gönderdiği aktarılıyor. Yeniden Apple’ın açıklamalarına göre Geep’in deposunda bu cihazlardan bazıları saklanıyor.

Apple’ın davasındaki açıklamalara tarafından Apple’ın gönderdiği 5,3 ton değerindeki cihazlar geri dönüştürülmeden satılmış; Geep de bunu onaylamış durumda. Apple, bütün bu koşul için 22,7 milyon dolar talep ederken Geep, davayı Apple’ın kazanması durumunda masrafların hepsini şirket içerisindeki 3 adet ‘ajan çalışana’ ödetmeye çalışacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu