Çalışma Hayatı

Aras Kargo işçileri ivedi önlem istiyor

Aras Kargo işçileri acil önlem istiyor

EMEK SERVİSİ

Ülkenin önde gelen kargo firmalarından Aras Kargo’nun Antep’teki aktarma merkezinde koronavirüs vakaları çabuk artıyor. İşçiler işyerinde 14 kişinin virüse yakalandığını, bir arkadaşlarının yoğun bakımda olduğunu, buna rağmen önlem alınmadığını söylüyor.

İşyerinde örgütlü Tüm Nakliye İşçileri Sendikası’nın (TÜMTİS) temsilcisi ise “Bana yoğun bakım diye bir bilgi gelmedi. 8 işçi karantinada” diyor.

SON ANA DEĞIN TEST DEĞIL

BirGün’e konuşan bir emekçi, işten çıkarılma korkusu ve mobbing sebebiyle bulgu gösterseler deha test yaptırmayan arkadaşlarının olduğunu ifade ediyor. Vakaların artan bir şekilde arttığını belirten emekçi, “Ama insan kaynakları bize ‘Kendini fena hisseden gitsin deneme yaptırsın, raporunu getirsin’ diyor. Taşeron arkadaşlar var. Zaten yöneticiler istedikleri gibi bağırıp çağırıp işçileri korkutma edebiliyorlar. Bundan dolayı cümbür cemaat çekiniyor” diye konuşuyor.

İlk vakaların birkaç hafta önce çıktığını gösteren işçi, “Gece vardiyasında bir arkadaşımız çok rahatsızlandı. Evine gittiğinde de fenalaşmış. Hastaneye kaldırılınca artı olduğunu söylemişler. Acilen yoğun bakımda. Onunla temaslı olan tüm arkadaşlara test yapılmadı. Bazı arkadaşlar semptom göstermeye başladı. Boğaz ağrısı, öksürük yaşayanlar oldu. Onlar test yaptırdı. Temaslılardı. Testleri pozitif çıkmış, karantinadalar” ifadelerini kullanıyor.

Çalışma esnasında sosyal mesafeye uymanın olası olmadığını ve alınan önlemlerin numaradan olduğunu kaydeden işçi, şöyle devam ediyor: “Bazı noktalarda dezenfektan kutuları koydular. Çoğunun içi manâsız. Ben gündüz vardiyasındayım. Geçenlerde fazla mesaiye kalmak zorundaydık, işler yoğundu. Gece vardiyası da geldi, topluluk oldu. Arkasında gece vardiyasında görülen vakalar gündüz vardiyasında da görülmeye başlandı. Zaten kamyonlara doldurma yaparken 3-4 birey o alanın içine giriyor. Benzer cihazlara dokunuyoruz.”

‘SENDİKA İLGİSİZ’ İDDİASI

Testi pozitif çıkan bir taşeron işçinin son belli başli değin çalıştığını da anlatan emekçi, “Dost belirti gösteriyordu. Artık durumu kötüleşmişti; oysa işinden olma korkusu yüzünden hastaneye gitmedi. Günlerce birlikte çalıştık. En sonunda fazla kötü oldu. Israrlarımızla hastaneye gitti ve testi fazla çıktı. Derhal evde karantinada. Biz zorunlu önlemlerin alınmasını ve emin bir vakit herkesin ücretli izne gönderilmesini istek ediyoruz. Ailemize bulaştırırız diye korkuyoruz” diyor.

Aras Kargo işçisi, üyesi oldukları TÜMTİS’in yaşananlara gürültüsüz kaldığını belirterek, “Sendika dikkatsiz. Gelip ayaküstü konuşuyorlar ama hiçbir şey yapmıyorlar” ifadelerini kullanıyor.

BANA BÖYLE BİR BİLGİ GELMEDİ

İddiaları sorduğumuz TÜMTİS Antep Şube Sekreteri Mahmut Canyurt ise şunları söylüyor: “Ben haftada bir giderim, işyeri temsilcileriyle görüşürüm. Lakin bana yoğun bakımda olan arkadaş bilgisi gelmedi. 8 arkadaş karantinada. Müdürlerin baskı yapması söz konusu değil. Yanlış data verilmiş size. Geçen pazartesi akşamı gittim. 8 arkadaşın karantinada olduğunu öğrendim işyeri temsilcisinden. Müdürler de ‘İşçiler bize bildirsin, ambulansla aldıralım’ diyorla

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu