Teknoloji

Araştırmacılar, 2.000 Takvim İskelette Sağlam Beyin Hücreleri Keşfetti

Pompeii ve Stabiae şehirleriyle aynı günde Vezüv yanardağının patlamasıyla yok olan bir öteki Roma kenti de Herkulaneum kentiydi. Destanlarda kurucusunun Herkül olduğu söylenen büyük kasaba, Pompeii gibi asil Romalıların tüm imkânlara sahip bir şekilde yaşadığı bir ikâmetgâh yeriydi.

Bugün antik kentte yapılan bir keşifse bilim dünyasını şaşırtmayı başardı. İtalyan bilim insanları, Herkulaneum kentinde yaptıkları araştırmalar sırasında ahşap bir binada yatakta yüzüstü yatarken bulunan 25 yaşındaki genç adamın kafatasında hâlâ sağlam olan beyin hücreleri keşfetti.

İki bin yıla karşın sağlam kalmayı başardılar:

iki bin yıllık iskelet

Araştırma ekibinin başındaki ad olan Napoli II. Federico Üniversitesi’nden adli insanbilim uzmanı Pier Paolo Petrone, yüzüstü yatan iskeletin yakınında alıştırma yaparken iskeletin ‘kafatasının içinde parıldayan cam gibi bir şey‘ gördüğünü belirtti. Yapılan incelemeler sonucunda bu parlaklığın ne olduğu anlaşıldı.

Petrone ve meslektaşları, kafatasının içinde gördükleri bu aydınlık malzemenin ölen kişinin yoğun ısı sebebiyle git gide cama dönüşerek bozulmadan korunan beyindeki sağlam beyin hücreleri olduğunu keşfettiklerini açıkladı. Yani kafatasının içindeki beyin hücresi, yanardağın patlamasının peşinde geçen iki bin yıla rağmen sağlam bir şekilde duruyordu.

Herculaneum

Petrone, kişinin beyin hücrelerinde yaşanan bu durumun nedenini de açıkladı. Petrone’nin açıklamalarına kadar beyin, sıcak volkanik küle maruz kaldıktan daha sonra sıvılaşmış ve peşinde volkanik kül yatağının tez soğumasıyla anında camsı bir malzemeye dönüşmüş olmalıydı.

İskelette yapılan keşifler yalnızca bununla da sınırlı değildi. Araştırmacılar, benzer iskelette beyin gibi cam hale gelmiş olan omurilikte de sağlam şekilde duran asap hücreleri keşfetti. Tüm bu keşifler, bu tarz bir örnek ne antik kentte ne de başka bir yerde bulunamayacağından bilim dünyası için büyük bir siklet taşıyor.  

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu