Siyaset

Aristokrat, HDP’ye telefon açan genel başkanlara açtı ağzını yumdu gözünü: Öldürülen teröristler için Fatiha mı okudular?

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Jandarma ve Sahil Emniyet Akademisi (JSGA) 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Başlangıç Töreni’nde bazı açıklamalarda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma zarfında 7 ilde 82 birey hakkında nezaret kararı verilmesiyle ilgili konuşan Asilzade, şunları söyledi:

“Egemenliğimize, devletimizin bütünlüğüne kastettiler. Yaktılar, yıktılar, öldürdüler, masumları katlettiler. Talimatları kim verdi? Masum İdlib’de yaşamış çocuklar mı verdi? Talimatları kim verdi? PKK’nın uşağı olanlar, terör örgütünün uşağı olanlar verdi. Bu talimatları iddiaya göre benzeşen başkan verdi. Sokağa çıkın, Türkiye Cumhuriyeti devletine aleyhinde direnin, hadlerini bildirin diye açıklamalar verdi. 6 sene geçmiş de, neden adalet bugün bakıyormuş da, niçin böyle yapıyormuş da… 6 sene önce bunun talimatını verenleri, mağdur edebiyatıyla birlikte bugün aklamaya çalışanlara tek bir cümlemiz var, bu dünyanın öteki dünyası da var. Esas hak, hakkaniyet orada.”

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TALİMATLARINI YERİNE GETİRENLERİ TELEFONLA SESLENMEK NE DEMEKTİR?”

“Yalnızca siyaset yapacağım diye, acaba iddiaya karşı 3-5 tane cümlem olur mu diye laf üretenlere, vicdanından kopmuş olanlara sesleniyorum” diyen Asilzade, konuşmasına şöyle devam etti:

“PKK’nın talimatıyla Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda bu kararı alıp ondan daha sonra sokaklara insanları davet edip yakmayı, yıkmayı, terör örgütünün talimatıyla yerine getirenleri telefonla seslenmek ne demektir? Bunu kabul edeceğimizi mi zannediyorsunuz? Siyasi partilerin genel başkanlarına sesleniyorum, 3 siyasi partinin genel başkanının benim bilebildiğim kadarıyla HDP Genel Merkezi’ni arayıp bu talimatları veren hukuk çerçevesinde gözaltına alındıktan sonra geçmiş olsun dileği iletmeleri ne demektir? Ya biz aklımızı peynir ekmekle yedik ya bize bu ülkenin değerlerini, ezan, sancak, halk, bütünlük, tevhid anlayışını bize yanlış öğrettiler veya hakketen birileri zıvanadan çıkmış durumdadır.

“ÖLDÜRÜLEN TERÖRİSTLER İÇİN FATİHA MI OKUDULAR?”

HDP’ye telefon açıp 37 kişiyi öldürdünüz, daha fazla öldürseydiniz mi dediler? Yahut telefonda öldürülen teröristler için Fatiha mı okudular? 29 adam öldürmeye bütün teşebbüs için az yaptınız, birazcık daha pozitif mı yapsaydınız dediler? 15 yağma, 268 halk görevlisini silahla yaralama, 44 silahla kolay yaralama, 5 millet görevlisini yaralama, 74 silahla bilerek yaralama, 395 yağma, 308 iş yeri dokunulmazlığını ihlal, 25 kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, 494 kundaklama suretiyle ulus malına hasar verme, 1066 ulus malına hasar verme ve yağmalama, 368 kundaklama suretiyle mala zarar verme, 1849 mala hasar verme, 13 Türk bayrağını tutuşmak için aferin, iyi yaptınız mı dediler? Atatürk büstlerini yıktığınız için iyi yaptınız, aferin mi dediler? Ne dediler, niçin geçmiş olsun dediler?”

Mağdur edebiyatının, 21. yüzyılda terör örgütlerinin yeni silahı olduğunu açıklayan Asilzade, bu oyuna kimsenin gelmemesi gerektiğini söyledi. Aristokrat, “6-8 Ekim olayları için söylüyorum, devlet unutmaz, devlet unutursa devlet olmaz” dedi.

3 GENEL BAŞKAN HDP’Yİ ARAMIŞTI

Eski HDP milletvekilleri ve belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 82 birey hakkında nezaret kararı verilmesi sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve dönemin başbakanı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HDP’yi aramıştı.

Soylu, HDP'ye telefon açan genel başkanlara açtı ağzını yumdu gözünü: Öldürülen teröristler için Fatiha mı okudular?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu