Dünya

Aşı kullanılana kadar 2 milyon birey ölebilir

Aşı kullanılana kadar 2 milyon kişi ölebilir

DIŞ HABERLER SERVİSİ

DÜNYA Sağlık Durumu Örgütü (WHO), dünya genelinde koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının, aşının bulunup yayın şekilde kullanılmaya başlamasına değin 2 milyona ulaşabileceğini duyurdu. WHO’nun ivedi şart ekibi lideri Dr. Mike Ryan, milletlerarası işbirliği içinde adım atılmasaydı bu sayının çok daha yüksek olabileceğini söyledi.

Bugüne kadar dünya genelinde 32 milyon 500 binin üstünde vaka tespit edildi, 998 bin 996 birey hayatını kaybetti. Vaka sayıları çabucak artıyor. Avrupa’da da son haftalarda olgu sayıları artışta. Dr. Ryan, Avrupa ve dünya genelinde her gün büyüyen yeni vaka sayılarının endişe verici olduğunu söyledi.

öte yandan dünyada tescil edilen birincil Covid-19 aşısı Sputnik V’yi geliştiren Rusya Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Milli Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, aşının Covid-19’u geçirenlere de uygulandığını ve bu kişilerde antikor gelişme sürecinin dinç kişilere göre daha çabuk olduğunu belirtti. Sputnuk’in haberine göre Rusya’da ikinci koronavirüs aşısını geliştiren Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırmaları Enstitüsü Vektor’un Genel Müdürü Rinat Maksyutov, bazı koşullarda Covid-19’a karşısında yaşam boyu bağışıklık kazanmanın muhtemel olduğunu belirtti.

***

Güney Yarımküre’de korkutan büyüme

Salgın bilhassa Güney Yarımküre’de tez yayılıyor. Afrika kıtasında Covid-19 tespit edilenlerin sayısı 1 milyon 452 bini geçerken Hindistan ve Brezilya’daki artma korkutuyor. Salgın verilerinin derlendiği Worldometer internet sitesine kadar, Afrika kıtası genelinde virüs bulaşan birey sayısı son 24 saatte 8 bin 149 artarak 1 milyon 452 bin 768 oldu. Salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 154 artışla 34 bin 912’ye ulaştı. Salgından en çok etkilenen üçüncü ülke konumundaki Brezilya’da son 24 saatte 729 birey hayatını kaybetti. Ülkedeki virüs kaynaklı ölü sayısı 140 bin 537’ye, olgu sayısı da 4 milyon 689 bin 613’e yükseldi. Meksika’da can kaybı 405 artarak 75 bin 844’e ulaştı. Hindistan’da ise 1089 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle koronadan ölenlerin sayısı 93 bin 379’a yükseldi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu