Gündem

“Asya Kaplan Sivrisineği, İstanbul’a dek geldi”

Güneydoğu Asya kökenli olan ve Avrupa kıtası ülkelerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği karşı, Boğaziçi Üniversitesi kadar biyopestitit çalışmaları başladı. Çalışmalar sonucunda kimyasal ilaçlara karşı dayanıklılık şampiyon Asya Kaplan Sivirisineği’ne biyolojik yöntemlerle çözüm aranacak. Boğaziçi Üniversitesi’nden Necla Birgül İyison, “Son zamanlarda İstanbul’a kadar geldi. Çok agresif bir sinek. Giysilerin üzerinden bile ısırıyor ve kanla besleniyor” dedi.

"Asya Kaplan Sivrisineği, İstanbul'a dek geldi"

Güneydoğu Asya kökenli olan ve Avrupa kıtası ülkelerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği son yıllarda İstanbul’da da görülmeye başladı. Sinek için Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Kalıtımsal Bölümü Öğretim Üyesi Necla Birgül İyison ve ekibi biyopestitit için çalışmalara başladı.

DHA’nın aktardığına göre, yapılan çalışmalar hakkında data veren Necla Birgül İyison, “Son zamanlarda İstanbul’a değin geldi. Fazla saldırgan bir sinek. Giysilerin üzerinden bile ısırıyor ve kanla besleniyor. En kayda değer özelliği, öteki sivrisinekler gibi bunlar da rahatsızlık taşıyor. Bu sivrisineğe aleyhinde kimyasal pestisitler kullanıyor. Sinekler bu kimyasallara karşı bir dayanıklılık oluşturuyor. Bu yüzden etki etmiyor. Biz de biyoloji olarak bir pestisit üretimi gerçekleştirmek istedik. Bir bakteri türü gıda olarak sineklerin larvalarına veriliyor. O larvalarla beslendiği zaman bağırsaklarında etkin ülkü geliyor ve bu da onların ölümüne sebebiyet veriyor. Bu laboratuvarda o bakteri proteini yapılıyor. Bunların mekanizması bilinmiyor, bu yüzden yapılarını çakmak için proteinlerin çalışmalarını inceliyoruz” diye konuştu.

asya-kaplan-sivrisinegi-istanbul-a-kadar-geldi-788782-1.

“İLAÇLARA KARŞI DİRENÇ KAZANDI”

Asya Kaplan Sivrisineğinin zahmetsizce mutasyona uğradığını ve ilaçlara aleyhinde dayanıklılık kazandığını kaydeden İyison, “Kimyasal ilaçlar uzun vakit verildiğinde ya da dozu tam bilinmediğinde sivrisinekler buna karşı bir dayanıklılık geliştiriyorlar. Bu direncin oluşmaması için biyoloji ile ilgili bir hap ilerletmek istedik. Sineğin mekanizmasını öğrenerek ilerleyen zamanlarda farklı biyoloji ile ilgili ilaçlar istiyoruz” dedi.

“VAMPİR SİVRİSİNEK DİYORLAR”

Özellikle Kilyos, Sarıyer ve Beykoz’da sık sık görülen sinekten bölgede yaşayan yurttaşlar da rahatsız. Kilyos’ta yaşayan Mustafa Baltacı, “Vampir sivrisinek diyorlar. Isırdığı yeri yara yapıyor. Önceki yıllarda yoktu bu yıl görüldü. Yaralarım hala duruyor. Isırdığı süre geçmiyor ve fazla kaşınıyor. Sarıyer, Beykoz, Kilyos bölgesinde fazla var. Evimiz bahçeli, bahçede oturduğumuz an herkesi sokuyor. Bilhassa çocukları çok ısırıyor” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu