Gündem

Asya Kaplan Sivrisineği’ne aleyhinde biyoloji ile ilgili çaba çalışmaları başladı

Güneydoğu Asya kökenli olan ve Avrupa kıtası ülkelerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği son yıllarda İstanbul’da da görülmeye başladı. Epeyce istilacı ve kavgacı olduğu belirtilen sinek için Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Necla Birgül İyison ve ekibi biyopestisit ilerletmek için çalışmalara başladı.

SİNEĞİN MEKANİZMASINI ANLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Yapılan araştırmalar hakkında bilgi veren İyison, “Son zamanlarda İstanbul’a dek geldi. Çok saldırgan bir sinek. Giysilerin üzerinden bile ısırıyor ve kanla besleniyor. En önemli özelliği, öteki sivrisinekler gibi bunlar da hastalık taşıyor. Bu sivrisineğe aleyhinde kimyasal pestisitler kullanılıyor. Sinekler bu kimyasallara karşısında bir dayanıklılık oluşturuyor. Bu yüzden tesir etmiyor. Biz de biyoloji ile ilgili olarak bir pestisit üretimi gerçekleştirmek istedik. Bir bakteri türü besin olarak sineklerin larvalarına veriliyor. O larvalarla beslendiği zaman bağırsaklarında etkin ışık halkası geliyor ve bu da onların ölümüne sebebiyet veriyor. Bu laboratuvarda o bakteri proteini yapılıyor. Bunların mekanizması bilinmiyor, bu yüzden yapılarını kavramak için proteinlerin çalışmalarını inceliyoruz” diye konuştu.

'Asya Kaplan Sivrisineği'ne karşı biyolojik mücadele çalışmaları başladı

“DİRENÇ OLUŞMAMASI İÇİN BİYOLOJİK BİR İLAÇ GELİŞTİRMEK İSTEDİK”

Asya Kaplan Sivrisineğinin zahmetsizce mutasyona uğradığını ve ilaçlara aleyhinde direnç kazandığını kaydeden İyison, “Kimyasal ilaçlar uzun zaman verildiğinde ya da dozu tam bilinmediğinde sivrisinekler buna karşı bir dayanıklılık geliştiriyorlar. Bu direncin oluşmaması için biyoloji ile ilgili bir ilaç istedik. Sineğin mekanizmasını öğrenerek ilerleyen zamanlarda öbür biyoloji ile ilgili ilaçlar ilerletmek istiyoruz” dedi.

“VAMPİR SİVRİSİNEK DİYORLAR, ISIRDIĞI YERİ YARA YAPIYOR”

Özellikle Kilyos, Sarıyer ve Beykoz’da çoğu kez görülen sinekten bölgede yaşamış vatandaşlar da rahatsız. Kilyos’ta yaşayan Mustafa Baltacı, “Vampir sivrisinek diyorlar. Isırdığı yeri bere yapıyor. Önceki yıllarda yoktu bu sene görüldü. Yaralarım hala duruyor. Isırdığı zaman geçmiyor ve fazla kaşınıyor. Sarıyer, Beykoz, Kilyos bölgesinde çok var. Evimiz bahçeli, bahçede oturduğumuz lahza herkesi sokuyor. Özellikle çocukları çok ısırıyor” dedi.

“KENE VE SİNEK KARIŞIMI GİBİ BİR ŞEY”

Vatandaşlardan Satılmış Çetinkaya da “Bu sene hiç görmediğim sinekleri gördüm. Daha önce yoktu. Evime girdiğinde gördüm. Kene ve sinek karışımı gibi bir şeydi. Bambaşka bir sivrisinek” diye konuştu. Cumali Gürler de “Dışarı çok çıkmıyorum bu süreçte lakin birkaç kere dışarı çıktığımda sokmuştu. Kaşıntısı, kızarıklığı fazlaydı. 3-4 gün sonra anca geçti” ifadelerini kullandı.

Asya Kaplan Sivrisineği'ne karşı biyolojik mücadele çalışmaları başladıAsya Kaplan Sivrisineği'ne karşı biyolojik mücadele çalışmaları başladıAsya Kaplan Sivrisineği'ne karşı biyolojik mücadele çalışmaları başladıAsya Kaplan Sivrisineği'ne karşı biyolojik mücadele çalışmaları başladı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu