Dünya

Avrupa Palamentosu’nda Türk Bayrağı’nı yırtan ‘Altın Şafak’ milletvekili Ioannis Lagos Yunanistan’da tutuklandı

Geçen aylarda Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu kadar Bürüksel’de gerçekleştirilen ‘Yunan Adalarında İnsani Durum’ toplantısında Avrupa Parlamentosu üyesi ve Yunanistan Milletvekili Ioannis Lagos Türk bayrağını yırtarak, Türkiye’yi küçük düşürmek istemişti. Bu olay dünya gündeminde geniş yer bulurken, Lagos hakkında ‘Türk bayrağını alenen aşağılama’ suçundan soruşturma açıldı. Lagos, temsili bir şekilde 4 gün parlamento faaliyetlerine katılmama cezası almıştı.

ALTIN ŞAFAK SUÇ ÖRGÜTÜ İLAN EDİLDİ

Fakat ırkçı milletvekilinin başından geçen tek soruşturma bu değildi! Antifaşist rapçi Pavlaos Fitsas’ın 2013’te Atina’da ırkçı Altın Şafak partisi üyesi Yorgo Rupakias kadar öldürülmesinin ardındaki başlayan soruşturma sonrası 2015 yılında Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos ve partinin milletvekilleri ile üyelerinden oluşan 68 kişinin ‘suç örgütü kurmak’ suçlamasıyla başlayan davada dün karar verildi. Yunan mahkemesi, fazla sağcı Altın Şafak Partisi’nin kabahat örgütü olduğunu resmiyete kazandırdı.

Avrupa Palamentosu'nda Türk Bayrağı'nı yırtan 'Altın Şafak' milletvekili Ioannis Lagos Yunanistan'da tutuklandıIoannis Lagos

TÜRK BAYRAĞINI YIRTAN LAGOS DA TUTUKLANDI

Yaklaşık olarak 5.5 yıldır süren davada duruşma heyeti Altın Şafak Partisi lideri Nikos Mihaloliakos ve 6 parti üyesi Ilias Kasidiaris, Ioannis Lagos, Giorgos Germenis, Ilias Panagiotaros, Panagiotis Iliopoulos ve Nikos Papas’ın ‘Suç örgütünü yönettiğine’, diğer 18 sanığın da ‘Suç örgütüne aza olduğuna’ hükmetti.

NE OLDU?

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Yunanistan sınırında yaşanan mülteci durumuyla ilgili olarak’Yunan Adalarında İnsani Durum’ toplantısında bir araya gelmişti. Yunan Altın Şafak Partisi’nin faşist milletvekili Ioannis Lagos toplantıda laf almış ve “Bir tarafta da Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Ülkemize akın akın göçmen geliyor. İşte bu Türk bayrağı, bununla ne yapılır, yırtıp atılır. Bundan Böyle buna bir son vermeliyiz” diyerek Türk Bayrağı’nı yırtmıştı. Lagos’un bu hareketi dünya basınında eleştirilirken, parlamento 4 gün toplantılara katılamam cezası vermişti.

Avrupa Palamentosu'nda Türk Bayrağı'nı yırtan 'Altın Şafak' milletvekili Ioannis Lagos Yunanistan'da tutuklandı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu