Siyaset

‘Aykırı bir ses olsun istemiyorlar’

‘Aykırı bir ses olsun istemiyorlar’

Yaren Çolak

Radyo ve Televizyon Üstteki Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV’ye verdiği beş jurnal ekran karartma cezası beyanname edildi. Insanlar TV 27 Eylül’ü 28 Eylül’e bağlayan gece saat 00.00’da kararacak. Kanal, beş günlük karartmanın ardındaki 2 Ekim’i 3 Ekim’e bağlayan gece yarısı 00.00’da bitmiş yayında olacak.

RTÜK kadar Insanlar TV’ye verilen ve yargıya taşınan beş jurnal yayın erteleme kararına yapılan itiraz ise reddedildi. Kendilerine tebliğ edilen karara ilişkin konuşan Halk TV Genel Yayınlama Yönetmeni Suat Toktaş, “Ahali TV’ye uygulanan sansür, ülkenin içinde bulunduğu durumun tipik özetidir” ifadelerini kullandı.

Dayanışmayı artıralım

Bu karartmanın basın özgürlüğüne ve demokrasiye tutarsız olduğuna dikkat çeken Toktaş sözlerine şöyle devam etti: “Mahkeme, RTÜK’e 30 gün savunma süresi verdi. giderken yürütmeyi askıya alma talebimizi kabul edip, RTÜK savunmasından sonradan karar verebilirdi. Ama o kadar yapmadı. Canice peşinen uygulanmış oldu. Ahali TV bir yıl içinde aynı maddeden bir defa daha cezalandırılması durumunda adamakıllı kapanacak. Cezanın uygulandığı madde de Halk Müziği TV açısından oldukça trajikomik: ‘Devletin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk prensip ve inkılaplarına tutarsız yayın yapmak…’ Burası sözün bittiği yerdir. İsteniyor ancak, aykırı tek bir ses bile kalmasın. Ülke, giderek nefes alamaz ülkü getirilmeye çalışılıyor. Bu sebeple, bütün demokratların güç birliğini, dayanışmayı arttırması gerekiyor.”

Taşçı RTÜK’ü yalanladı

öte yandan RTÜK üyesi İlhan Taşçı, RTÜK’ün Millet TV ile ilgili 5 günlük yayın erteleme kararının kesinleştiğine ilişkin açıklamasını yalanladı. Taşçı, “RTÜK’ün dava sonuçlanmış gibi açıklamada bulunması kamuoyunu yanıltmakta ve hatalı bir kavrama oluşturmaktadır. Bu yönüyle yorumlama gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu