Gündem

“AYM Başkanı’nın yazarı olduğu kitap, ‘sakıncalı’ diye cezaevine alınmadı”

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yazarları arasında Tüzük Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın da bulunduğu açıklama özgürlüğüne konulu kitabın “sakıncalı” bulunarak Diyarbakır Hapishane’ne alınmadığını açıkladı.

“AYM Başkanı’nın yazarı olduğu kitap, ‘sakıncalı’ diye cezaevine alınmadı”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, şahsi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Tüzük Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın da yazarları aralarında olduğu kitaba ‘yasak’ koyulduğunu ifade etti.

HDP’li Gergerlioğlu, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın yanı sıra, düşünür Fikret Başkaya, hukukçular Fikret İlkiz ile Kerem Altıparmak ve gözaltına alınan HDP’li Kars Belediyesi Benzeyen Başkanı Ayhan Bilgen’in de yazarları arasında yer aldığı “İfade Özgürlüğü İlkeler ve Türkiye” isimli kitabın, Diyarbakır Kadın Ceza İnfaz Kurumu’na alınmadığını duyurdu.

Olayı “Skandal” olarak değerlendiren Gergerlioğlu, söz konusu kitabın “sakıncalı” olarak görüldüğü için yasaklandığını kaydetti.

‘CEZAEVLERİ DEREBEYLİK Mİ?

HDP’li Gergerlioğlu’nun paylaşımı şu şekilde:

“Paylaşımında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı ve Cinayet ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nü etiketleyen Gergerlioğlu, “Şu skandala bakar mısınız? Cezaevleri derebeylik mi? Bandrollü, arasında AYM başkanı Zühtü Arslan’ın da yazarı olduğu bir kitap bu Diyarbakır Kadın Canice İnfaz Kurumu sakıncalı diyerek bu kitabı vermemiş..! @abdulhamitgul ne diyorsun? @ctekurumsal @adalet_bakanlik” ifadelerini kullandı.”

Şu skandala bakar mısınız?

Cezaevleri feodalite mi?

Bandrollü, aralarında AYM başkanı Zühtü Arslan’ın da yazarı olduğu bir kitap bu

Diyarbakır Kadın Cinayet İnfaz Kurumu sakıncalı diyerek bu kitabı vermemiş..!@abdulhamitgul ne diyorsun?@ctekurumsal @adalet_bakanlik pic.twitter.com/5KakCqUTpn

— Ömer Faruk Gergerlioğlu (@gergerliogluof) September 28, 2020

ARSLAN-SOYLU GERGİNLİĞİ

aym-baskani-nin-yazari-oldugu-kitap-sakincali-bulunarak-cezaevine-alinmadi-786187-1.

Geçtğimiz günlerde AYM Başkanı Zühtü Arslan ile İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade aralarında ‘yasa’ polemiği yaşanmıştı. Asilzade, Arslan üzerinden AYM’nin verdiği ‘adalet ihlalleri’ kararlarını eleştirmiş, Arslan ise isim vermeden Asilzade’ya seslenerek, “Hak kararları eleştirilebilir. Hak kararından ziyade kararı verenlere odaklanan ve tenkit ötesine geçen ifadelerin fayda getirmeyeceği, zira eleştiriyi mecrasından uzaklaştıracağı açıktır” demişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu