Gündem

AYM, ‘çoklu baro’nun iptali istemini reddetti

AYM, çoklu baro sisteminin iptal isteminin reddine karar verdi. Yüksek Mahkeme, kararı oy çokluğuyla aldı.

AYM, 'çoklu baro'nun iptali istemini reddetti

Tüzük Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, AKP ile MHP’nin baroların etkinliğini yaralamak nedeniyle hayata geçirdiği çoklu baro sistemiyle ilgili kararını verdi.

Yüksek Mahkeme, çoklu baro sistemini getiren kanunun iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.

CHP BAŞVURU FORMU YAPMIŞTI

Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşmasının peşinde CHP, AYM’ye yürütmeyi erteleme ve iptal başvurusu yapmıştı. 23 Temmuz’da başvurunun ilk incelemesini yapan AYM, yöntem yönünden beceriksiz saptama etmemiş, yürütmeyi erteleme kararını ise reddetmişti.

AYM, yasaya ilişkin iptal talebini esastan yine görüşürüz 1 Ekim’de Genel Kurul gündemine aldı.

CHP, yasadaki 21 maddenin iptal edilmesi için başvuru formu yapmıştı.

ÇOKLU BARO SİSTEMİ HAKKINDA

Türkiye Barolar Birliği ve 80 baronun karşısında çıktığı, ‘çoklu baro’nun önünü açan Avukatlık Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 2 Eylül’de Devlete Ait Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Kanun, baroların kuruluş ve tasfiyesi, baroların Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) nasıl temsilcilik edileceği, baroların CMK, adli destek ve bir takım komite ve komisyonlardaki görevleri, giysi özgürlüğü, yeni avukatlara kesenek indirimi ana başlıklarında düzenleme içeriyor.

Kanuna kadar, avukat sayısı 5 binden artı olan illerde en düşük 2 bin avukatla yeni bir baro kurulabilecek. Bu şartlara göre bugün itibarıyla barolara belirtilen avukat sayısı dikkate alındığında aniden fazla baro, sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de kurulabilecek.

Yeni baro düzenlemek için gereken 2 bin şartına, baro levhasına kayıtlı olmasa da ulus avukatlarıyla KİT avukatları da dahil olacak. Avukat, benzer ilde birdenbire artı baro varsa herhangi birine kayıt olabilecek.

NASIL GÜNDEME GELDİ?

Laf konusu sistem, Ankara Barosu’nun, toplumun bir kesimini kasıt bölge Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açıklamalarına yönelik yaptığı ‘insan hakları’ ve ‘özgürlükler’ konusundaki uyarılarının arkasında gündeme gelmişti.

Aralarında Saray yetkililerinin de olduğu iktidar sözcüleri, peş peşe Ankara Barosu’nu ve baroya yardım veren diğer baroları niyet göstermiş, ardından da çoklu baro için yapılan araştırmalar hızlandırılmıştı.

Muhalefet partileri ve hukukçular tarafından, çoklu baro sisteminin, bir dönem yargıda etkili olan Fethullahçı yapılanmanın projesi olduğu dile getirilmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu