Gündem

Aynı mahallede 12 kişi koronavirüsten öldü

Kayseri’deki Sahabiye Mahallesi’nde mart ayından bu yana 12 kişi koronavirüsten hayatını kaybederken, 560 daire de karantina altına alındı.

Aynı mahallede 12 kişi koronavirüsten öldü

Koronavirüs vakalarının en fazla görüldüğü kentlerden Kayseri’de, İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda koronavirüs testi artı meydana çıkan ve bu kişilerle temaslı olanların oturduğu evler, karantina altına alınıyor.

Koronavirüs vakasının en fazla görüldüğü mahalleler aralarında 30 bin nüfusa sahip Sahabiye Mahallesi yer alıyor. Mahallede Mart ayından bu yana 12 birey koronavirüs sebebiyle hayatını kaybederken, 560 daire için de karantina uygulaması yapıldı.

’22 VATANDAŞAIMIZ VİRÜSTEN DOLAYI YOĞUN BAKIMDA’

Sahabiye Mahallesi Muhtarı Bilgin Gerçel, kentin en merkezi mahallesi olduklarını belirterek, “Mahallemizde Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Orduevi, Öğretmenevi ve tüm siyasi partilerin il merkezleri bulunmaktadır. Mahalledeki nüfusumuz 30 bin. 10 ila 12 bin aralarında da sığınmacı ve sığınmacılar bulunmaktadır. Mahallemizde Mart ayından bu yandan 560 daire karantinaya alındı. Bugün itibarıyla semt sınırları içerisinde 12 kişi vefat etti. 22 vatandaşımız virüsten dolayı yoğun bakım servislerinde yatıyor” diye konuştu.

‘MAHALLEMİZİN NÜFUSU GÜNDÜZ 100 BİNİ BULUYOR’

Koronavirüse karşısında alınan tedbirlerin yardımcı olduğunu oysa bazı vatandaşların kurallara uymamakta ısrarcı olduğunu söyleyen Gerçel, “Sahabiye Mahallesi geçiş mahallesi olduğu için gündüz nüfusu 100 bini buluyor. Tedbirler yardımsever oldu fakat mahalledeki bir takım vatandaşlar halen kurallara uymamak için direniyor. Sahabiye Mahallesi´nde saat 19.00´dan daha sonra yabancı uyruklu sığınmacılar, maskesiz ev buluşma ziyaretlerine, bakkal önlerinde oturmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

ayni-mahallede-12-kisi-koronavirusten-oldu-787330-1.

‘KURALLARA UYMUYORLAR’

Semt sakinlerinden Ahmet Arslantaş da “Koronavirüsün Kayseri’de en yaygın şekilde mahallemizde görülmesi beni ve ailemi tedirgin ediyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyuyoruz; ama çevremizde bulunan mülteciler hiçbir şekilde kurallara uymuyor. Akşam saatlerinde maske takmadıkları gibi, evlerine de girmiyorlar. Mahallemizde salgının fazla yüksek olma nedeni kurallara uymayan kişiler. Komşularımız içinde hasta olanlar, hastaneye yatanlar oldu. Yetkililerimiz görevlerini her ne kadar yapsalar da kurallara uymayanlar olgu sayısının artmasına neden oluyor” diye konuştu.

DHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu