Dünya

Azerbaycan 7 köyü daha Ermenistan işgalinden kurtardı

Azerbaycan’ın Ermenistan saldırılarının peşinde başlattığı karşı harekat zarfında Dağlık Karabağ‘da ilerleyişi sürüyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da Ermeni işgali altındaki 7 köyü kurtardığını açıkladı.

Aliyev, “Bugün, Azerbaycan ordusu Terter ilçesine ast Talış köyü, Cebrayil ilçesine emrindeki Mehdili, Çakırlı, Altında Maralyan, Şeybey ve Gugaj köyleri, Fuzuli ilçesine emrindeki Aşağı Abdurrahmanlı köyünü işgalden kurtardı” ifadelerini kullandı.

İlham Aliyev daha önce de Madagiz ikâmetgâh biriminin kurtarıldığını bildirmişti.

Azerbaycan 7 köyü daha Ermenistan işgalinden kurtardı

KURTARILAN KÖYLERDEN GÖRÜNTÜLER DE PAYLAŞILDI

Azerbaycan ordusunun, 7 köyü daha Dağlık Karabağ’da Ermenistan işgalinden kurtarmasının peşinde kurtarılan bölgelere ilişkin görüntüler, Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından paylaşıldı.

Azerbaycan 7 köyü daha Ermenistan işgalinden kurtardı

AHALI, BAKÜ SOKAKLARINDA ANMA YAPTI

Azerbaycan ordusunun Ermenistan’ın işgal ettiği topraklara yönelik operasyonları sürerken, işgal altındaki bölgeler kurtarılmaya devam ediyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ahali Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgeler için kutlama yaptı.

Azerbaycan 7 köyü daha Ermenistan işgalinden kurtardı

AZERBAYCAN, KARABAĞ’DA İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR

Azerbaycan ordusu, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonun 6’ncı gününde ilerlemesini ve Ermenistan güçlerine kayıp verdirmeyi sürdürdü.

Gün boyu devam eden çatışmalar, Cebrayıl-Fuzuli ve Ağdere-Terter yönünde yoğunlaştı.

Azerbaycan askerleri, Cebrayıl-Fuzuli istikametinde Ermenistan ordusunun direnişini kırarak geri çekilmeye zorladı ve ilerleme kaydetti.

Şiddetli çatışmalara sahne olan Ağdere ilinin Madagiz bölgesi işgalden kurtarıldı. Ermenistan ordusunun, Ağdere ilindeki öteki mevzileri de Azerbaycan ordusunca yoğun top atışına tutuldu.

Gün içerisinde Ermenistan ordusunun 5 zırhlı aracı ve çok sayıda askeri Azerbaycan ordusunca etkisiz ışık halkası getirildi. Ermenistan ordusunun sahra karargahı ve çok sayıda tankı vurularak tahrip edildi.

ERMENİSTAN ORDUSU SİVİLLERE SALDIRMAYI SÜRDÜRÜYOR

Ermenistan ordusu, Ağdam iline ast Hındıristan, Alibeyli, Ahmedağalı ve Seferli köylerine ve Guzanlı kasabasına top atışı gerçekleştirdi. Sivil irk aralarında ölenler ve yaralananlar oldu.

Gün içerisinde en yoğun hamle Terter iline düzenlendi. Ermenistan ordusu, Terter kentine 2 binden pozitif top mermisi attı. Terter’in Şıhark kasabası da Ermenistan askerlerinin top atışlarına gaye oldu.

Berde’nin Soğanverdiler ve Emirli köyleri top atışına tutan Ermenistan ordusu, Şemkir ilinin Sabirkent köyüne takriben 10 Toçka-U taktik füzesi attı.

Azerbaycan ordusu 27 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde, Ermenistan’ın 230 tank ve zırhlı aracını, 250 top ve füze sistemini, 38 hava savunma sistemini, 10 komuta yönetim ve gözlem mıntıkasını, 7 mühimmat deposunu, 130’dan artı askeri kamyon ve aracını, bir S-300 sistemini imha etti.

Azerbaycan 7 köyü daha Ermenistan işgalinden kurtardıAzerbaycan 7 köyü daha Ermenistan işgalinden kurtardı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu