Dünya

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında üçüncü ülkelere çağrı: Benzin dökmeyin

Dağlık Karabağ’da çatışmalar devam ederken Rusya ve Fransa’dan Türkiye’ye “savaşa müdahil olma” uyarıları geldi .

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında üçüncü ülkelere çağrı: Benzin dökmeyin

DIŞ HABERLER SERVİSİ

uluslararası aktörlerin ateşkes çağrılarına karşın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmaları devam ediyor. Birleşik Milletler Emniyet Konseyi (BMGK) her iki ülkeden de müzakerelere geri dönmesini isterken Rusya ve Fransa’dan Türkiye’ye çatışmalara dahil olma çağrıları yapıldı.

Ankara’nın Bakü’nün yanına saf tutarak sert açıklamalar yapmasının eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Letonya’da yaptığı basın toplantısında, Türkiye’nin “savaş yanlısı mesajlarının” Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ’ı tekrar ele geçirmeye teşvik ettiğini ileri sürdü. “Türkiye’nin Dağlık Karabağ açıklamaları tehlikeli ve yersiz. Ankara’nın akılsız ve güvenli olmayan açıklamalarını not aldım” diyen Macron konuyu ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya lideri Vladimir Putin’le görüşeceğini açıkladı.

RUSYA AĞIRLIK KOYDU

Türkiye’nin Azerbaycan’a yardım olarak çatışmaları körüklemesi Rusya’nın da tepkisini çekti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Anadolu Ajansı’na “Dağlık Karabağ’da tek başına ateşkes çözüm olmaz, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi lazım” biçiminde verdiği demece Kremlin’den yanıt geldi. Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov, “Kesinlikle bu nesil açıklamaları desteklemiyoruz, kabul etmiyoruz. Yangına körükle gidilmemeli. Tüm bölge ülkelerini itidale, çatışmanın taraflarını da askeri faaliyetleri anında durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

PAŞİNYAN REDDETTİ

Çatışmalar sürerken Ermenistan, Kremlin’den gelen “Azerbaycan’la bir aracılık vasıtasıyla mülâkat teklifini” kamuoyu önünde reddetti. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Mevcut atmosferin görüşmelere başlanması için yerinde olmadığını” söyledi. Paşinyan’ın açıklamasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesi sonrası gelmesi dikkat çekti. Kremlin Basın Servisi, Putin’in görüşmede, çatışmalara son verilmesini ve krizi yatıştırmaya karşın tedbirler alınmasını istediğini kaydetti. Paşinyan’ın ise bu talebe “Düşmanlıkların bu değin yoğunlaştığı bir dönemde Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya aralarında bir boy yapılmasından dile getirmek fazla uygunsuz olur” diyerek cevap verdiği öğrenildi. Ama, Rusya’nın ateşkes öneren tutumu milletlerarası kamuoyunda ağız dalaşı konusu oldu. Putin’in, Batı yanlısı pozisyonu savunan Paşinyan hükümetini Azerbaycan aleyhinde savunmasız vazgeçme tehdidiyle kontrolü aşağı yetişmek istediği, çatışmalara aracısız olarak müdahil olmasa da arka planda etkin olarak rol aldığı görüşü yük kazandı.

ÜS GÜNDEME GELDİ

Bir öteki uyarı çeken gelişme, Paşinyan’ın ülkedeki Rus askeri üssünü gündeme getirmesi oldu. Lokal basına verdiği demeçte Paşinyan, “Rusya’ya ait 102’inci üs, Ermenistan’ın emniyet sisteminin ayrılmaz bir parçası ve ana durumlarda üssün potansiyeli kullanılmalı. Şu lahza böyle bir durumda mıyız? Açıkçası, hayır. Oysa bu üssün imkanlarının kullanılabileceği bir durum da olabilir” diyerek Rusya’nın çatışmalara ilk elden dahil olma olasılığını gündeme getirdi. Bu yorumlama da, kamuoyunda Paşinyan’ın Putin’den egemen hareket etme olasılığının olmadığını bildiren bir tutum olarak yorumlandı.

UÇAĞI KİM DÜŞÜRDÜ?

Ermenistan önceki gün bir SU-25 uçağının Türk F-16’larının düşürdüğünü bahis ederken Ankara’nın peşinde bu iddiaya Bakü’den de aynı bir yalanlama geldi. Bakü’den yapılan açıklamada, “Bir yok iki SU-25 uçağı düşürüldü. Uçağın düşme nedenine dair Ermenilerin açıklamaları gerçeği yansıtmıyor” denildi. Rus devlet televizyonu Rossiya-1’e konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de “Türkiye, Ermenistan’la çatışmada taraf yok, Azerbaycan’a sadece moral destek sağlıyor” biçiminde konuştu.

***

MOSKOVA’NIN ÇIKARI

Rusya’nın bölgedeki gerilimli ilişkileri kamuoyunda yer buldu.

azerbaycan-ermenistan-catismasinda-ucuncu-ulkelere-cagri-benzin-dokmeyin-787208-1.

Deutsche Welle editörü Miodrag Soric: “Moskova’nın Erivan üzerindeki etkisi bir abartı değil. Her Ermeni hükümeti bilir ancak Moskova’daki büyük ağabeyin koruması olmadan ülkenin güvenliğini karşılamak mümkün değildir. Dağlık Karabağ sorununa siyasi bir çözüm bulunması Moskova’nın çıkarına gelmiyor. Statükoyu gözetmek, Erivan ve Bakü ile iyi ilişkilerini devam etmek arzusunda. Bu Nedenle çatışmalarda baştan bir büyük şiddet olarak kendisini ortaya koyabiliyor.”

azerbaycan-ermenistan-catismasinda-ucuncu-ulkelere-cagri-benzin-dokmeyin-787209-1.

Carnegie Moskova Merkezi Başkanı Dmitri Trenin: Türkiye’nin Güney Kafkasya’da Azerbaycan üzerinden gelişen ilgisi Rusya’nın hoşuna gitmeyen bir gerçek. Rus ve Türk çıkarları burada her yerden daha artı çatışıyor. Putin ve Erdoğan hiçbir zaman gerçek müttefik olmadılar ve katiyen olmayacaklar. Bunun yerine yapmayı başardıkları şey, paralel çıkarlarından muamele etmek ve farklılıkları ve bölünmeleri ortadan kaldırmaktır, böylece bütün bunlar Rusya ile Türkiye arasında aracısız çatışmaya yol açmaz.”

azerbaycan-ermenistan-catismasinda-ucuncu-ulkelere-cagri-benzin-dokmeyin-787210-1.

Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu: Rusya, Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarını Dağlık Karabağ da buna dahil edinmek üzere çözebilecek tek ülkedir. Ama Rusya, 1992’de kurulan Minsk Grubu’nda eşbaşkan olmasına rağmen hiç inandırıcı bir adım atmadı. Ermenistan her yönüyle özellikle savunma anlamında Rusya’ya bağlıdır. Rusya kendine göre bir oyun oynuyor. Dağlık Karabağ çözümü için bir yük koymuyor ama Ermenistan’a da bir mesaj veriyor. “Ekonomisi, askeri kuvveti daha büyük bir Azerbaycan var, ortalığı pozitif karıştırma” demiş olabilir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu