Dünya

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil mesken birimlerine ateş açması üstüne çatışmalar başladı.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan güçleri Azeri sivil ikâmetgâh birimlerine alev açmakla suçlandı. Açıklamada, ‘Ermenistan ordusunun saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil ikâmetgâh birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla alev açtığı’ belirtildi.

Buna göre, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu ölen siviller ve yaralananlar var. Azerbaycan açıklamasına göre, bu bölgelerde sivil altyapılar da ciddi şekilde zarar fark etti.

ERMENİSTAN: İKİ HELİKOPTER DÜŞÜRDÜK

Ermenistan tarafından yapılan açıklamadaysa, ‘Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde sivil yerleşimlere saldırdığı’ belirtildi. Ermenistan, bölgedeki sivil halka sığınaklara gitme çağrısı da yaptı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan’ın sabahtan saatlerinde sivil yerleşimlere hamle düzenlediğini, iki Azeri helikopteri ile üç insansız hava aracının düşürüldüğünü de duyurdu.

***

İBRAHİM KALIN’DAN AZERBAYCAN’A TAKVIYE

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına tepki göstererek, “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kuvvetle kınıyoruz. Türkiye bu saldırılar aleyhinde Azerbaycan’ın yanındadır” dedi.

Kalın, “Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşın saldırısını kuvvetle kınıyoruz. Ermenistan sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal etmiş ve uzlaştırma ve istikrara karşı olduğunu bir defa daha göstermiştir. Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona hemencecik dur demelidir. Türkiye bu saldırılar karşı Azerbaycan’ın yanındadır. Saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye’nin tam desteğine sahiptir” dedi.

AA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu