Dünya

Azerbaycan, Ermenistan’ın ‘Masaya oturalım’ teklifine yanıt verdi: Karabağ işgali sona ermeli, ondan sonra görüşmeler mümkün

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almaya karşın Ermenistan‘a aleyhinde başlattığı operasyonlar 6’ncı gününde devam ederken, Ermenistan ordusunun kayıpları artıyor. Bu kayıplar sonrası Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile Dağlık Karabağ‘da “mütareke görüşmelerine hazır olduklarını” duyurmuştu. Erivan’ın bu teklifine Azerbaycan Devlet Başkan Yardımcısı Hikmet Hacıyev cevap verdi.

“ERMENİSTAN ORDUSUNU KARABAĞ’DAN ÇEKERSE GÖRÜŞMELER BAŞLAR”

Hacıyev, bugünkü basın toplantısında, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın AGİT Minsk Grubu kapsamındaki görüşmelere dönemeye hazır oldukları yönünde bugün yaptığı açıklamasını değerlendirerek Dağlık Karabağ krizinin çözümüyle ilgili görüşmelerin başlaması için Ermenistan’ın ordusunu bölgeden çekmesi gerektiğini belirtti.

Hikmet Hacıyev, “Ermenistan bu gerilime bitirmek istiyorsa Karabağ işgalini sona erdirmeli, ondan sonra görüşmeler mümkün. Top Ermenistan’ın sanki sahasında” dedi.

ERİVAN YÖNETİMİ GERİ ADIM ATMIŞTI

Azerbaycan’ın operasyonları karşısında tutunamayan ve durmadan mevzi kaybeden Erivan yönetimi geri adım atmıştı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, dün AGİT Minsk Grubu benzeşen başkanları Trump, Putin ve Macron’un “acil mütareke ilan edin ve tartışma başlayın” açıklamasının arkasından bugün, “AGİT Minsk Grubu’nun arabuluculuğunda Azerbaycan ile mütareke görüşmeleri yapmaya hazırız” açıklaması yaptı.

Azerbaycan, Ermenistan'ın 'Masaya oturalım' teklifine yanıt verdi: Karabağ işgali sona ermeli, ondan sonra görüşmeler mümkün

AGİT MINSK GRUBU NEDİR, ÜYELERİ KİMLERDİR?

AGİT Minsk Grubu, Azerbaycan ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ sorunu için dostça bir çözüm bulmalarını özendirme etme amacıyla, 1992 yılında Avrupa Emniyet ve İşbirliği Teşkilatı tarafından kuruldu. Benzeşen başkanlığını ABD, Fransa ve Rusya’nın yaptığı teşkilatta Beyaz Rusya, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye ve krizin tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan yer alıyor.

Azerbaycan, Ermenistan'ın 'Masaya oturalım' teklifine yanıt verdi: Karabağ işgali sona ermeli, ondan sonra görüşmeler mümkün

ERMENİSTAN’A BÜYÜK DARBE VURULDU

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almaya yönelik Ermenistan’a karşı başlattığı operasyonlar 6’ncı gününde devam ederken, Ermenistan ordusunun kayıpları artıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı kadar yapılan yazılmış açıklamada, “Bugün Azerbaycan ordusu yeni üsler kurarak bölgeyi düşman güçlerinden temizleyerek belirtilen yönlere içten hareket etti” denildi.

Açıklamada, 27 Eylül’den 2 Ekim yerel saatle 20.00’e kadar Ermenistan birliklerinin ağır kayıplara uğradığı belirtilerek, tüm cephe boyunca mevzilerinden ve bölgenin manâlı bölgelerinden çekilmek zorunda kaldığı duyuruldu. Bakanlık, 27 Eylül-2 Eylül tarihleri arasında Ermenistan’a ait toplam 230’a yakın tank ve diğer zırhlı araç, 250 topçu, bazuka, havan, 38 hava savunma sistemi, 10 komuta teftiş ve komuta gözlem noktası, 7 cephane deposu, 130’dan artı araç ve 1 Rus yapımı S-300 hava savunma sisteminin yıkım edildiğini bildirdi.

Azerbaycan, Ermenistan'ın 'Masaya oturalım' teklifine yanıt verdi: Karabağ işgali sona ermeli, ondan sonra görüşmeler mümkün

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu