Siyaset

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi İbrahim: ‘Karabağ’daki PKK’lı teröristlerin merkezleriyle…

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, “Karabağ bölgesinde Ermenistan için savaşan PKK’lı teröristlerin Kuzey Irak’taki merkezleriyle irtibata geçtiklerini saptama ettik.” dedi.

Gazi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Başvuru Merkezi’nde düzenlenen, “Kederi Kederim, Sevinci Sevincim Azerbaycan” adlı fotoğraflarla şiir sergisi ile “Karabağ’ın Dünü Bugünü ve Yarını”” konulu panele Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim de katıldı.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ın moderatörlüğünü yaptığı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Selma Esinti’in de konuşmacı olduğu panelde konuşan Büyükelçi İbrahim, Türkiye’nin her daim Azerbaycan’ın yanına olduğunu açıklama etti.

Türkiye’nin Azerbaycan’ı ayrıca kardeşlik duygularıyla hem de hakkın yanında durmak için desteklediğini dile getiren İbrahim, “Kardeş Türk millettinin manevi desteği bize yeter. İnşallah işgalden kurtulmuş Karabağ topraklarında daima birlikte türküler söyleyeceğiz.” dedi.

Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenistan işgalinin milletlerarası hukuka aykırı, kanun dışı ve ayrıntılarıyla güce dayalı bir işgal olduğunu vurgulayan İbrahim, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ermenistan, Dağlık Karabağ bölgesi ve etrafındaki Azerbaycan topraklarını milletlerarası hukuka tutarsız şekilde işgal etmiştir. Bu hücum karşı Azerbaycan’ın kendini savunma hakkı vardır. Ermenistan tarafı orada silahlı kuvvetleri olmadığını bahis ediyor ancak bu iddia ayrıntılarıyla yalandır. Ermenistan askerinin Dağlık Karabağ bölgesinde işgal için bulunduğu belgelidir.”

Ermenistan’ın çatışma bölgesinde PKK gibi terörist unsurlardan da takviye aldığını kaydeden İbrahim, “Karabağ bölgesinde Ermenistan için savaşan PKK’lı teröristlerin Kuzey Irak’taki merkezleriyle irtibata geçtiklerini saptama ettik.” diye konuştu.

İbrahim, etkisiz ışık halkası getirilen Ermeni askerlerinin arasında PKK’lı teröristlerin cesetlerinin de bulunduğunu kaydeden, “Terörle uğraş Batılı ülkeler için normalken, bize gelince bu şart uluslararası camia kadar anormal karşılanıyor. Bizi bu konuda yalnızca kardeş Türkiye destekliyor.” ifadelerini kullandı.

Ermenistan işgalden daha sonra da milletlerarası hukuku çiğnemeye devam ediyor

Birleşik Milletler’in (BM) dört öbür kararnamesine tarafından Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan’a ait olduğuna sinyâl eden İbrahim, Ermenistan tarafının bölgede işgal ardından da yasa dışı yerleşimler kurulması, yasa dışı idareli aktiviteler yürütülmesi, doğal kaynakların yağmalanması ve kültürel mirasın dağıtılması suretiyle milletlerarası hukuku çiğnemeye devam ettiğini kaydetti.

Büyükelçi İbrahim, yaşanan çatışmalar sonucunda Ermeni askerlerin silahlarını bırakarak firar etmek durumunda kaldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Çatışmalarda kaybettiklerini anlayınca, füzelerle sivil yerleşimlerini gaye alarak terör yoluyla bizim manevi gücümüzü kırmaya çalışıyorlar. Bize saldıranlar sadece Karabağ’dan değil, bununla birlikte Ermenistan sınırı içinden de füze attılar. Ermenistan kendi gücü yetmediği için bu olaya büyük devletleri dahil etme arayışında.”

Büyükelçi İbrahim hem Azerbaycan’ın Erivan yönetiminin füze saldırılarını engellemek nedeniyle Ermenistan topraklarına girmesini beklediğini ve bu sayede büyük devletleri yanlarına aramak için fırsat kolladığına dikkati çekti.

Panelin öteki konuşmacısı Rüzgâr ise Anadolu Türkleri ile Azerbaycan Türkleri arasındaki tarihi ve kültürel bağlara değinerek, iki ülke arasındaki birlikteliğin önemine dikkati çekti.

Karabağ’da bir Ermenistan devleti kurulmasının 18. yüzyıldan kalma bir Rus dış politikası olduğunu hatırlatan Rüzgâr, “200 yıl daha sonra dahi birileri bu politikayı devam ettirmek için uğraşıyor.” diye konuştu.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki meslek birliği her alanda devam edecek

Panel bitiminde AA muhabirine değerlendirmede yer alan Büyükelçi İbrahim, Türkiye ile Azerbaycan arasında iş birliğinine değinerek, “Biz tek ırk, iki devletiz. Her alanda birlikte çalışıyoruz. Savunma sanayisi de dahil almak üzere, sanayinin her alanında meslek birliğimiz devam edecektir ve gelişecektir.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Murat Hür Güvendik

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu