Siyaset

Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Mustafayev: ‘Fransa’nın çevrili tutumunu anlamış değiliz’

Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Rahman Mustafayev, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında sürekli çatışmalara yönelik gerçekleştirdiği basın toplantısında Fransa‘yı eleştirerek, “Fransa’nın cepheli tutumunu anlamış değiliz” dedi.

Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Rahman Mustafayev, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almak için başlattığı operasyonlarla ilgili Paris’teki Azerbaycan Kültür Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Büyükelçi Mustafayev Karabağ’ın statüsü ve bugün sürekli Ermenistan’ın kavgacı tutumuyla ilgili bilgiler verdiği toplantıda Fransa’yı eleştirerek, “Fransa’nın taraflı tutumunu anlamış değiliz” dedi.

Ermenistan ordusunun sivil halka füze ile saldırılar gerçekleştirdiğini ve atak sırasında hasar görebilen sivil yerleşim bölgelerinde çekilen fotoğrafları basın mensuplarına bildiren Mustafayev, “Bizim Ermenistan hariç komşularımızla mükemmel komşuluk ilişkilerimiz var, hiçbir sorunumuz değil” diye konuştu. Mustafayev, “Azerbaycan-Ermenistan gerginliği ve Azerbaycan-Gürcistan sınırındaki Tovuz’a karşın Ermeni saldırısı, Hazar petrol ve doğal gazıyla ilgili, 1 Temmuz 2020 ile 1 Temmuz 2021 arasında 6 milyar metreküp gaz akışı planlandığı gibi devam ediyor” diyerek ham petrolün Ceyhan üzerinden dünya pazarına sevk edilmesini Ermenistan’ın hazmedemediğini ve saldırdığını açıklama etti.

“Topraklarımızı geri alma mücadelesi veriyoruz”

Azerbaycan’ın defalarca dostluktan ve milletlerarası hukuktan yandan olduğunu vurgulayan Büyükelçi Mustafayev, “Ermenistan Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etmiş durumda. Acilen biz topraklarımızı geri alma mücadelesi veriyoruz” dedi. dedi. Büyükelçi Mustafayev, “AGİT Minsk Grubu içinde yer alan Fransa’nın çevrili tutumunu anlamış değiliz. Seçilmiş 170 milletvekili Ermenistan’ın yanında olduklarına yönelik deklarasyon yayınlıyorlar, akıllarına gelmiyor, Azerbaycan’ın Büyükelçisi’nden bu konuyla ilgili veri elde etmek akıllarına gelmiyor” biçiminde konuştu.

“üstelik bir belediye başkanı seçildiği kente Ermenistan bayrağı çekiyor” diyen Mustafayev, “Bir De bu Belediye Başkanı, Azerbaycan ve Ermenistan devletlerinin Karabağ sorunu için dostane bir çözüm bulmalarını özendirme etme amacıyla 1992 yılında Avrupa Emniyet ve İşbirliği Teşkilatı kadar kurulan grubun içinde bulunan ülkenin Belediye Başkanı. Fransa’nın tutumunu anlamakta zorluk çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Mustafayev bir gazetecinin “Karabağ’da Türkiye’nin rolü nedir?” şeklindeki sorusuna ise, “Manevi destektir. Azerbaycan ordusu güçlüdür, dışarıdan desteğe ihtiyacı yoktur. Suriye’den gönderildiği iddia edilen DAEŞ gibi çetelere de ihtiyacı yoktur. Ama Karabağ’da PKK grubunun görüldüğü de bilinmektedir. Bizim haklılığımızı destekleyen ülkeler var, manevi yardım veren ülkeler var. Avrupa Birliği üyesi Macaristan gibi dostça ülkeler var” biçiminde cevap verdi. – PARİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu