Gündem

Azerbaycan’la savaşmak için cepheye giden Ermeni opera sanatçısı öldürüldü

Ermenistan’ın saldırıları sonrasında harekete geçen Azerbaycan ordusu 30’a yakın yerleşim yerinin kontrolünü tekrar ele geçirirken şipşak işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesini Ermenistan’ın elinden geri almak için ilerliyor.

ERMENİ ASILLI SANATÇI ÖLDÜRÜLDÜ

Bölgedeki çatışmalar hız kesmeden devam ederken Azerbaycan ordusuna karşı savaşmak için cephe hattına dışarı giden Ermeni asıllı opera sanatçısı Kevork Hadjian’ın 7 Ekim’de meydana çıkan çatışmada öldürüldüğü ortaya çıktı.Öldürülen Ermeni asıllı sanatçının ordu için yazdığı ve faşist söylemlerin olduğu çoğu eseri bulunuyor.

KÖŞEYE SIKIŞTILAR

ÖTE TARAFTAN Azerbaycan ordusu işgal altındaki Karabağ’ı geri almak için çabucak bölgeye doğru ilerlerken köşeye sıkışan Ermenistan ordusu ise askeri araç ve gereçleri arkalarında bırakarak bölgeden kaçarken, kimi zaman aldığı ağır darbenin acısını sivillerden de çıkarmaktan geri durmuyor.

30 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Harekatta bir kent, bir kasaba ve 26 yerleşim birimi yeniden Azerbaycan’a kavuşurken, Ermenilerin cephe hattının dışına karşın gerçekleştirdiği havan, top ve füze saldırılarında 30 sivil Azerbaycan vatandaşı şehit olurken 150’ye yakın zarar görmüş da çare altına alındı.

BÖLGE YARALTI ZENGİNLİKLERİ BAKIMINDAN ÖNEMLİ

28 yıl önce Ermenistan tarafından işgal edilen ve Azerbaycan ordusunun geri olmak için operasyonlar düzenleyerek çabuk ilerlediği Dağlık Karabağ jeopolitik açıdan olduğu dek yer altı zenginlikleri bakımından epeyce kayda değer bir alan. Ermenistan’ın uzun senelerdir işgal ettiği bölgeden ısrarla bu zamana değin vazgeçememesinin perde arkasından hesaplı olarak çöküşte olan Ermenistan’a bölgenin soluk borusu olması yatıyor.

Azerbaycan'la savaşmak için cepheye giden Ermeni opera sanatçısı öldürüldü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu