Siyaset

Babacan’dan Albayrak’a: Türkiye’nin fakirleştiğini hem tescil hem de bildiri etmiştir

Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak’ın açıkladığı ‘Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin, açıklama yapan Babacan, “Bugün açıklanan idareli program Türkiye’nin fakirleştiğini hem tescil ayrıca de duyuru etmiştir. 2013 yılında 961 milyar dolara ulaşan milli gelirimizin bu sene 702 milyara gerileyeceği, aynı dönemde fert başına gelirimizin 12.594 dolardan 8.381 dolara düşeceği açıklanmıştır” dedi.

Babacan'dan Albayrak'a: Türkiye’nin fakirleştiğini hem tescil hem de ilan etmiştir

DERMAN Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada, Bakan Albayrak’ın bugün açıkladığı ‘Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendirdi.

Ülkenin en önemli ekonomik sorununun işsizlik olduğunu göze çarpan eden Babacan, “Yatırım olmadan istihdam oluşmaz, işsizlik sorunu çözülemez. Bu program yatırımcıların önünü görmesini sağlayacak, onların güvenini kazanacak gerçekçi ve sürekli bir makroekonomik ve mali çerçeve sunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda işsizlere, gelirini kaybedenlere, çiftçilere, esnafa rahatlama sağlayacak bedensel bir adımın görülmediğini vurgulayan Babacan, “İçinde bulunduğumuz dönemde ülkemizin en ivedi ihtiyacı güven tesis etmektir. Hükümet önemli bir fırsatı heba etmiştir” dedi.

DERMAN Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ‘Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“Bugün açıklanan hesaplı program Türkiye’nin fakirleştiğini ayrıca kayıt ayrıca de ilan etmiştir. 2013 yılında 961 milyar dolara ulaşan milli gelirimizin bu sene 702 milyara gerileyeceği, benzer dönemde fert başına gelirimizin 12.594 dolardan 8.381 dolara düşeceği açıklanmıştır.

İsraf ve hatalı idare sonucu bütçe açığı tarihi yüksek seviyeye çıkmıştır. Ekonomi yönetimini bıraktığım 2015 yılında 24 milyar TL olan bütçe açığının 2020 yılında tam on kat artarak artarak 239 milyar olacağı ve bu açığın 2023 yılına değin da düşmeyeceği açıklanmıştır.

Türkiye tekrar borç faiz sarmalına geri dönmüştür. Takvim 53 milyar TL olarak bıraktığım bütçeden yapılan faiz ödemeleri, bu sene 137 milyara, gelecek yıl ise 179 milyara çıkacaktır. Yüzde 27,5 olarak devrettiğim halk borç yükü, bu sene milli gelirin yüzde 41,1’e çıkacaktır.

EN ÖNEMLİ EKONOMİK SORUN İŞSİZLİK

Ülkemizin en kayda değer idareli sorunu işsizliktir. Yatırım olmadan istihdam oluşmaz, işsizlik sorunu çözülemez. Bu program yatırımcıların önünü görmesini sağlayacak, onların güvenini kazanacak gerçekçi ve sürekli bir makroekonomik ve parasal çerçeve sunmamaktadır.

RAHATLAMA SAĞLAYACAK BEDENSEL ADIMLARI GÖRMÜYORUZ

Bu programda işsizlere, gelirini kaybedenlere, çiftçilerimize, esnafımıza, özet olarak bütün vatandaşlarımıza rahatlama sağlayacak bedensel adımları da görmüyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde ülkemizin en ivedi ihtiyacı güven tesis etmektir. Hükümet kayda değer bir fırsatı heba etmiştir.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu