Siyaset

Bakan Çavuşoğlu: ‘Söz konusu Azerbaycan olunca, işgalci Ermenistan’la bir tutuluyor’

Azerbaycan ile Ermenistan arsında yaşanan çatışmalar ile ilgili Azerbaycan Büyükelçiliği’ni ziyaret eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Ermenistan’ın saldırganlığını konuştuk, nasıl çözülmesi gerektiği konusunda düşüncelerimizi paylaştık. Tek bir çözüm var, Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilecek. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü konusunda BM kararları besbelli. Tüm bunlara karşın bugüne değin Minsk Grubu üçlüsü ve genellikle AGİT fiziki bir adım atmadı. Bundan Böyle bu sorunun somut olarak çözülmesini istiyoruz. Bu sorunun barışçıl yollarla çözümü için fazla uğraş sarf ettik” şeklinde konuştu.

“Laf konusu Azerbaycan olunca, işgalci Ermenistan’la bir tutuluyor”

Ziyaretle Türkiye’nin ve Türk halkının Azerbaycan’a desteğini bir defa daha vurgulamak istediklerini gösteren Bakan Çavuşoğlu, “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ilk olarak edinmek üzere tüm dünya Azerbaycan ve Ermenistan’ı eşdeğer tutmamalı. Bugün haklı olarak Gürcistan ve Ukrayna’yı daima beraber destekliyoruz. Fakat laf konusu Azerbaycan olunca, işgalci Ermenistan’la bir tutuluyor” diye konuştu.

“Biz Türk halkı olarak kardeş Azerbaycan’ın her zaman yanındayız”

Azerbaycan Büyükelçiliği olmayan yerde Türkiye Cumhuriyeti temsilcilerinin Azerbaycan için çalışacağını bildiren Bakan Çavuşoğlu, “Biz Türk halkı olarak kardeş Azerbaycan’ın defalarca yanındayız. Bundan Böyle bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz. Çözelim oysa Kafkasya’ya barıştırma ve istikrar gelsin. Türk diplomasisi olarak da dünyanın her yerinde kardeş Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Özellikle Azerbaycan’ın büyükelçiliğinin olmadığı yerde temsilciliklerimiz Azerbaycan için çalışacak” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu