Gündem

Bakan Koca’dan ürküten sözler: Koronavirüs bitse bile aynı diğer bir pandemi ortaya çıkabilir

Özel Hastaneler Platformunca her yıl yapılan Sağlık Durumu Zirvesinin dokuzuncusu “Pandemi ve Sürdürülebilir Sıhhat” teması ile bu sene dijital ortamda gerçekleştirildi. Bakan Koca, telekonferans yöntemiyle katıldığı zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, “Pandemi ve Sürdürülebilir Afiyet umuyorum ama kısa zamanda güncelliğini yitirecek bir konu başlığı olsun. Ancak anlaşılıyor fakat Covid-19 pandemisi bitse bile benzer şekilde başka bir pandeminin ortaya çıkması her lahza için mümkün” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİYE KARŞI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNEMLİ”

Zirvenin ana temasının “sürdürülebilir afiyet” olmasının önemine dikkat çekici eden Koca, “Covid pandemisinin bu kritik hususu gündemimize taşımasını önemsiyor ve bir fırsat olarak görüyorum. Sürdürülebilirlik deyince genelde parasal bir endişe akla gelmektedir. Bu beceriksiz bir gösterme açısıdır. Pandemi, tüm dünyaya bunu ziyadesiyle göstermiş oldu. Bu yolda ihtiyaç duyduğumuz başlıca unsurlar, yetişmiş insan gücü, güçlü sağlık durumu altyapısı, istikrarlı ve kapsayıcı bir sağlık sistemi, iş birliği, siyasi kararlılık ve önderlik, hepsinden önemlisi de fedakarlık ve adanmışlık. Bunlar olmadan topyekun bir mücadeleden, sürdürülebilir bir sağlıktan bahsetmemiz olası değil” dedi.

“TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKAMAYIZ”

Koca, salgının hemen şimdi bitmediğine, oluşturduğu tehdidin de ortadan kalkmadığına göze çarpan ederek, “Hala tedbirleri elden bırakamayız, sıhhat kuruluşlarımızdaki, sahadaki teyakkuz halini gevşetemeyiz. Özel ve kamu hastanelerimizle birlikte hazırlıklı olmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MİNNETTARIZ”

Pandemiyle çaba eden sıhhat çalışanlarına minnettarlığını dile getiren Koca, “Pandemiyle uğraş ederken canla başla çalışan, her türlü fedakarlıktan kaçınmayan sağlık ordumuza minnettarlığımızı buradan bitmiş ifade ediyorum. Sıhhat çalışanlarımız nerede olursa olsun; halk özel, devlet, üniversite ayrım etmez, hastaları iyileştirme ve salgının yayılmasını müdahale etme adına takdire şayan bir performans ortaya koymuştur. Sıhhat kurumlarımızın içinde olduğu kadar, temaslıları takip namına ev ev dolaşıp hizmet ulaştırmaktadırlar” şeklinde konuştu.

Bakan Koca'dan ürküten sözler: Koronavirüs bitse bile benzer başka bir pandemi ortaya çıkabilir

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu