Çalışma Hayatı

Bakan Selçuk: İzolasyondaki çalışanların hastaneye gitmelerine gerek değil

Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Covid-19 riski nedeniyle izolasyonda olan çalışanlarımız hastaneye gitmelerine gerek kalmaksızın iş göremezlik ödeneği alacak” dedi.

Bakan Selçuk: İzolasyondaki çalışanların hastaneye gitmelerine gerek yok

Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs tedavisi görebilen veya filyasyon ekipleri göre yüksek bulaş riski saptama edilen çalışanların sıhhat kuruluşlarına başvurmadan iş göremezlik ödeneğinden faydalanacağını açıkladı. Bakanı Selçuk, ‘geçici meslek göremezlik ödeneği için zorunlu olan istirahat raporunu kolaylaştırdıklarını’ söyledi.

Mevcut uygulamada koronavirüse yakalanan çalışanların istirahat raporu olmak için hekimlere başvurduğuna uyarı çeken Bakan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

SGK OTOMATİK İŞLEME ALACAK

“Artık çalışanlarımızın istirahat raporu almak için tekrardan doktora başvuru etmesine lüzum kalmayacak. Filyasyon ekiplerinin, FİTAS (Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi) üzerinden düzenlediği istirahat raporları SGK göre otomatik olarak işleme alınabilecek. Bu Nedenle çalışanlarımıza karantinada kaldıkları süre için düzenlenen raporlara ait meslek göremezlik ödeneklerini ödeyeceğiz.”

Bakan Selçuk, uygulamaya ilişkin, “İzolasyonda olması nedeniyle çalışamayan vatandaşlarımızı destekliyoruz. bununla beraber toplum sağlığı için bulaş riskini azaltarak, hastanelerimizdeki yükü de hafifletmeyi planlıyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu