Gündem

Bakanlık duyurdu: Yarın Türkiye genelinde koronavirüs denetimi yapılacak

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde yarın detaylı koronavirüs denetimi gerçekleştirileceğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Denetime, kanımca valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili ulus kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri katılacak” denildi.

Bakanlık duyurdu: Yarın Türkiye genelinde koronavirüs denetimi yapılacak

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid-19 tedbirleri denetimi” konulu genelge yolladı. Genelgede, koronavirüs salgınıyla uğraş zarfında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal yaşam döneminde temizleme, maske ve uzaklık kurallarının yanı sıra bütün meslek kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere/kurallara uyulması ve vali/kaymakamların koordinasyonunda sürdürülen yoklama faaliyetlerinin salgınla mücadelede büyük siklet taşıdığı açıklama edildi.

Farklı tarihlerde illere gönderilen genelgelerle, Sağlık Bakanlığı Salgın Alıştırma ve Idare Rehberi doğrultusunda hazırlanan formlar kullanılarak süreklilik taşıyacak şekilde denetimler yapılması hususunda valiliklerin talimatlandırıldığı anımsatıldı.

Bu çerçevede; 1 Ekim 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, kişisel olarak valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili ulus kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/semt muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil emniyet) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel emniyet vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler göre “Afiyet İçin Hepimiz İçin” mottosu ile yaşamın bütün alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimleri gerçekleştirilecek.

Bu denetimlerin; yurttaşların yoğun olarak bulunduğu ilk olarak büyük kasaba içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile restoran, kafe, restoranlar elde etmek üzere, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çayevi, nikâh merasimi şeklinde yapılan düğün törenleri, berber/kuaför/alımlılık merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum hayat alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

Denetimlerin yurttaşların gün içerisinde toplu olarak bulundukları başlıca caddeler, alışveriş yerleri, park ve bahçeler, otogarlar vb. kalabalık yerlerde yoğunlaştırılması, gece kulübü, pavyon, bar, meyhane gibi daha önceki genelgeler çerçevesinde faaliyetlerine müsade verilmeyen işyerlerinin fiilen açık tutulup tutulmadıkları, 24.00’ten sonradan müzik yayını yapılıp yapılmadığı ve şehirlerarası toplu ulaşımda HES Kodu zorunluluğuna uyulup uyulmadığı hususlarına tartma verilecek.

Denetimlerde yurttaşlara karşın rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere tartı verilecek. Denetim ekipleri her bir meslek kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili halk kurum ve kuruluşları (kolluk, lokal yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.),köy/semt muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

MASKE VE FİZİKİ UZAKLIK KURALINA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLECEK

Denetimlerde yurttaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki nikah, nikâh, cenaze, baş sağlığı vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizleme, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına bilhassa dikkat edilecek.

Kontrol faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak. Denetimler esnasında yurttaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere tartı verilecek.

Anında giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde dikkat, ikinci ihlalde yönetimle ilgili para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün biçiminde etkinlik durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.

Ahali sağlığı açısından ciddi anlamda tehlike oluşturan ve akıcılık oluşturan veya kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak.

Vali ve Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, millet kurum ve kuruluşları, köy/semt muhtarları ile iş odaları arasındaki koordinasyonun sağlanarak zorunlu planlamalar yapılacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu