Siyaset

Bakanlık, MUÇEV’in kirasını hesaplayamamış

Kamuya ait olan ve kiraya verilen alanların kira bedellerine ilişkin raporların da yeniden MUÇEV göre hazırlandığı belirtildi

Bakanlık, MUÇEV'in kirasını hesaplayamamış

İsmail ARI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı denetleyici Sayıştay, son aylarda adı çoğu kez gündeme gelen MUÇEV’e kiralanan yerlerin kira bedellerinin “yanlış ve düşük” hesaplandığını belirledi. Sayıştay, bakanlık bütçesinden eski bakanlar için makam aracını kiralandığını, AKP’li Serik Belediyesi’ne kiralanan alanlar için senelerdir kira alınmadığını ve AKP’li belediyenin çevreye hasar vermesine karşın herhangi bir operasyon yapılmadığını da tespit etti.

Sayıştay denetçileri, Side Sorgun’da yer alan hizmet alanlarının kiralanmasına ilişkin ihalede tahmini kira bedelinin düşük belirlendiğini de ortaya çıkardı. Sayıştay raporunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na emrindeki Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü göre Side Sorgun’da kumul alanda bulunan dört adet hizmet noktasının 12 Aralık 2019 tarihli kontrat ile 10 yıllığına MUÇEV ‘e kiraya verildiği belirtildi. Ancak, ihale dosyası üzerinde tahlil yapan Sayıştay denetçileri, “Tahmini kira bedelinin hatalı ve düşük hesaplandığını” belirledi.

ZARARA YOL AÇACAĞI AÇIKTIR

Kontrol raporunda, “Kira sözleşmesinin 10 takvim düzenlendiği ve ilk belirlenen kira tutarı üzerinden enflasyon ile birlikte her yıl artışa gidileceği için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kira kaybının yıldan yıla artacağı ve bu durumun millet zararına yol açacağı açıktır” denildi.

Teftiş raporunda, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü göre kiraya verilen kamu taşınmazlarının ihalelerinde, tahmini layık tespit edilirken yeterli araştırmanın yapılmadığı, bu yerlerin bir kısmını kiralayan MUÇEV Turizm Limited Şirketi göre hazırlattırılan gayrimenkul değerleme raporlarının kullanıldığı ifade edildi.

EN KIYMETLİ SAHİLLER MUÇEV’İN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği ortaklığıyla kurulan MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi, Türkiye’nin en değerli sahillerinin ihalesiz olarak verilmesiyle gündeme gelmişti.

AKP’Lİ BELEDİYE DÖRT YILDIR KİRA ÖDEMİYOR

Sayıştay’ın kontrol raporunda, geçen Mayıs ayında 500 bin TL’lik sus payı skandalı ile gündem olan AKP’li Serik Belediyesi ile ilgili de dikkati çeken tespitlere yer verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AKP’li Serik Belediye Başkanlığı aralarında imzalanan “Kıyı Kesimi Günübirlik Alan İşletme Protokolü’nde” yer alan şartlarının uzun süredir yerine getirilmemesine karşın, protokolün feshedilmediği belirtildi.

Serik Belediye Başkanlığı göre protokol dahilinde ödenmesi gereken kira bedellerinin 2016 yılından bu yanlamasına ödenmediği ve AKP’li belediyenin bakanlığa en düşük 1 milyon 202 bin TL ödemesi gerektiği bildirildi.

KAPLUMBAĞA YUVALARINA HALI SAHA YAPMIŞLAR

Sayıştay denetçileri, deniz kaplumbağaları yumurtlama sahası içerisinde bulunan takriben bin metrekarelik alanda, belediye tarafından halı saha yapılması amacıyla traktör ve meslek makineleri kullanılarak kum tepelerinin yok edildiği ve kaplumbağaların yuvalama sahalarına zarar verildiğini saptama etti.

Hem, düzleştirilen alanın tel örgüyle çevrilip çimlendirildiği, doğal yapısının tahrip edildiği ve firari kum alımı yapıldığı ve geri dönüşü olmayan bir durumun ortaya çıktığına uyarı çekildi. Sayıştay raporunda, “Serik Belediye Başkanlığı kadar keza kira bedeli ödenmemiş, hem de protokolde bulunan birçok hükme tutarsız hareket edilmiştir. Belediyeye çoğu kere uyarı yazısı yazılmış, oysa belediyeden bir yanıt alınamamıştır” denildi.

ESKİ BAKANLARA MAKAM ARACI TAHSİS ETMİŞLER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 Yılı Sayıştay Yoklama Raporu’nda, görevden ayrılan bakanlara, bakanlık kasasından makam arabulucu kiralanarak atama edildiği, keza araçların yakıt ve öteki giderlerinin de bakanlık bütçesinden karşılandığı ifade edildi. Sayıştay denetçileri, “Eski bakanlara makam tipi araçlar ödev edilmesinin ve koruma hizmetleri dahilinde bu kişilere tahsis edilen araçların giderlerinin de bakanlık bütçesinden karşılanmasının mevzuat hükümlerine yerinde olmadığını” belirtti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu