Sağlık

‘Bakanlık vakaları şubatta biliyordu’

Ülkede birincil Covid-19 tanılı olgu martta açıklanırken CHP’li Emir, Sağlık Durumu Bakan Yardımcısı Birinci’nin şubat ayında milletlerarası bir dergide yayımlanan yazısında, Covid-19 tanılı 24 hastanın tedavi altına alındığını yazdığını bildirdi. Emir, durumu skandal olarak nitelendirdi: İktidar, inandırıcılığını ve güvenilirliğini yitirmiştir. Koca ve Birinci’nin birbirini yalanladığı bir koşul ile karşı karşıyayız, Bakan Koca’nın bir lahza evvel izah etme yapmasını bekliyoruz.

‘Bakanlık vakaları şubatta biliyordu’

Burcu CANSU

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs verilerinin gizlendiğini itiraf etmesine karşın tepkiler sürerken ortaya yeni bir iddia atıldı. CHP Ankara Milletvekili Murat Dikte, Sağlık Durumu Bakanlığı’nın ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan önce Covid-19 tanılı hastaların varlığını bildiğini açıkladı. Emir, Afiyet Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin şubat ayında uluslararası bir dergide yayımlanan yazısında, Mersin’de Covid-19 tanılı 24 hastanın tedavi altına alındığını yazdığını bildirdi.

BU BİR SKANDALDIR

Bakanlığın ülkede ilk vakanın 11 Mart’ta görüldüğünü açıkladığını anımsatan Emir, şunları söyledi:

“Bakan Yardımcısı Birinci’nin yayımlanan bu çalışmasından Mersin’de şubat ve mart ayları arasında zatürree belirtisiyle hastaneye başvuran 24 kişiye Covid-19 fazla tanısı konulduğunu anlıyoruz. Bu bir skandaldır. Çalışmanın ayrıntılarına bakıldığında iki farklı ilacın bu kişiler üstünde denendiğini ve bu alıştırma için, Afiyet Bakanlığı’ndan müsade alındığını da görüyoruz. Afiyet Bakanı Koca ve Bakan Yardımcısı Birinci’nin birbirini yalanladığı bir şart ile karşı karşıyayız. Eğer Birinci, bu vakalar olmadığı halde varmış gibi uluslararası bir yayın yapmışsa bu keza bilimsel bir suçtur ayrıca de bambaşka bir skandaldır. Bu hareket, Bakan Koca’nın altını oymaya dönük de bir girişimdir, bununla birlikte Sağlık Bakanlığı’ndaki çürümüşlüğü de dobra dobra ortaya koymaktadır.” Devletin beceriksizlerin elinde savrulduğunu söyleyen Emir, “İktidar, inandırıcılığını ve güvenilirliğini yitirmiştir. Bakan Koca’nın bir lahza evvel yorumlama yapmasını bekliyoruz. En azından bildirim yalanlanacaksa yalanlansın, somurtkan takdirde Afiyet Bakan Yardımcısı bir dakika bile görevde kalmamalıdır” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu