BasketbolSpor

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatına bütün takviye

Yeni formatta BCL 2020-21 sıradan sezonunun sekizli dört grup yerine, herkes dört takımdan oluşan sekiz grup halinde oynanması kararı alınmıştı. Ayrıca, geçtiğimiz senelerle aynı maç günü takvimi (Salı ve Çarşamba günleri) korunurken, bu değişim BCL maçlarının haftalık olarak düzenlenmesini teminat altına alınmıştı. Bu değiştirme baştan sona her hafta maç oynanmasına olanak tanınırken, gruplardaki takımlar dönüşümlü olarak 2 haftada bir maç yapmış olacak. 

Yeni format takımların uluslararası seyahatlerini azaltırken, milli liglerin programlarını etkilemeden onlara daha fazla elastikiyet sunacak. Güncellenen formatla, hem, turnuvanın bütünlüğünün korunması ve sezonun tamamlanmasının sağlanması hedefleniyor.

BCL’de yer alacak Türk takımlarının başantrenörlerinin formt ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

Darüşşafaka Tekfen – Selçuk Ernak

“Avrupa kupalarının oynanması için koşullar Avrupa genelinde oldukça şiddet. Bu noktada Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin aldığı kararı yerinde buluyorum. Daha realist bir plan bu. Alışılagelmiş sezonu kısa tutup, seyahat sayısını azaltmak, maçların gruplara tarafından iki haftada bir oynanması, çoğunlukla teste girilen ve az kalsın bütün ülkelerde artı sonuçlara rastlanan bir ortamda takımların kendisini toplayabilmesi için realist olarak sunulmuş bir plan. Yaşadığımız bu günlerde bir önemli nokta da lige başlamaktan öte, ligi bitirebilmek. Umut ediyorum başladığımız gibi bitirebiliriz.”

Galatasaray Doğa Sigorta – Ertuğrul Erdoğan

“Gruplara bakılınca Türk takımları biraz dezavantajlı gibi duruyor. Basketbol Şampiyonlar Ligi fazla zorlu bir turnuva haline geldi ve biz de zorlu gruplardayız. Natürel bundan öte, saha içinde zorlanacağımız değin saha haricen da zorlanacağız bu sene pandemi dolayısıyla. Ancak Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin oynanması çok kayda değer. Biz de hala transfer arayışımızı Avrupa oynanacak şekilde sürdürüyoruz. Türkiye Ligi’nin de, Avrupa maçlarının da oynanması fazla kayda değer. Özellikle Avrupa, çünkü her ülkenin basketbol ekonomisi açısından önem teşkil ediyor. Bizle sağlıkla ilk maçımıza hazır edinmek için çalışıyoruz. Bizim gruba bakılınca seyahatlerimiz az daha daima aktarma ile uzun seyahatler olacak gibi gözüküyor. Tabii bu bizim adımıza riski artırıyor. Pandemi süresince tehlike hiçbir zaman sıfıra inmeyecek. Bu noktada, riski azaltacak her türlü önlem ve formatı destekliyorum. Basketbol Şampiyonlar Ligi yönetimi de riski en üye indirmek için uğraşıyor. Ben bu yaptıklarını fazla sağlıklı ve içten buluyorum. Biz de elimizden geleni yapacağız, umuyorum sağlıklı bir şekilde başlar ve bitiririz.”

Pınar Karşıyaka – Ufuk Sarıca

“Basketbol Şampiyonlar Ligi formatı zorunluluktan değiştirdi. Natürel ancak biz isterdik oysa alıştığımız formatla oynayalım. Fakat pandemi nedeniyle bayağı formatta oynamak riski yükseltebilirdi. Basketbol Şampiyonlar Ligi de takımların gidiş gelişlerini, fazla çıkabilecek oyuncuları ve maçlar öncesi ayarlamaları düşünerek formatı güncelledi diye düşünüyorum. Gruplar oluşturulurken belki her tarafta kura çekilebilirdi. Bizler, geçtiğimiz senelerden her kupada haftada iki maç oynamaya alışmıştık. Yeni formatta iki haftada bir oynayınca ara soğuyacak. Her hafta oynamak konsantrasyon ve motivasyon açısından daha uygun olurdu kendimce. Lakin natürel kayda değer olan afiyet ve ligi sağlıkla devam ettirip tamamlayabilmek. Diğerlerine kadar daha zorlu bir gruptayız, elimizden geleni yapacağız. Umuyorum ligi dinç bir şekilde sonlandırırız.”

Tofaş – Orhun Ene

“Bu format değişikliğini pandemi olmadan önceki dönemdeki mantıkla değerlendirmemiz gerçekçi olmaz. Bu değiştirme hem kulüplerin, hem ülkelerin uyum sağlayabilmesi için yapıldı. İşleyişlerin maçlardan önce daha kuytu gerçekleşmesi ve fazla çıkabilecek oyuncular düşünülerek alınan bir karar ve sonucunda böyle bir plan kesin. Bunu teknik anlamda ya da grupları yorumlamayı içten bulmuyorum. Bu sene basketbolun keza profesyoneller ayrıca seyirciler açısından devam etmesi gerekli. Bunu sağlayacak, böyle bir format gerekli. Buna uyan her türlü formatı destekliyorum. Bu işin canlı kalabilmesi ve insanların isteğinin, arzusunun sürmesi için oynamaya devam etmemiz lüzumlu.” 

Türk Telekom – Burak Görebilen

“Gönül isterdi ki daha önce alıştığımız gibi, gruplarda 8 takımla oynayıp daha fazla maç yapalım. Ama günümüz afiyet şartları izin vermeyince, Basketbol Şampiyonlar Ligi de insan sağlığını ön planda tutarak yeni bir formata gitti. Bu koşul tabii mecburiyetten ötürü oldu. Maçlar oynanmaya başlandıktan sonra ertelenen maçlar olabilir, onlar da bu sistemde daha bakımlı organize edilebilir. Artık açıklama yapmaktan ziyade, ortaya meydana çıkan durumda oynamamız ve buna hazır olmamız gerekiyor. Anlık reaksiyonlar ve kararlarla ilerliyoruz. İnşallah sezonu tamamlayabiliriz. Basketbolun oynanması ve liglerin tamamlanabilmesi basketbol ekonomisi açısından fazla önemli. Natürel bu sağlıkla birlikte muhtemel. Muhtemelen seyircisiz olarak maç yapacağız. Geçmişe özlemimiz, geçmişteki anılarımız aklımızda olacak. Elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu