Teknoloji

Battlefield 1 Tarihi Açıdan Ne Değin Doğruydu?

Birinci Dünya Savaşı, insanlık tarihinin yaşadığı en korkutucu ve en büyük anlaşmazlıklardan bir parça başına. Dünya çapınca adeta 40 milyon ölüme yol açan bu savaşta, sadece 303 gün süren Verdun cephesinde günde sıradan 2 binden pozitif asker hayatını kaybetti. Savaşın ülkemiz toprakları üzerindeki etkisi de tarihe geçti, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri de bu savaşın ardından atıldı. Peki bu tarihi gerçekler, oyunlarda bize nasıl yansıtıldı. Biraz eski fakat unutulmayacak yapımlardan Battlefield 1’e yakından bakmamız gerekiyor. 

Fiilen oyun dünyasında tarihsel olay sıklıkla kullanılıyor. Dönemin savaş sistemi, silahları ve akla gelebilecek birçok büyük/ufak detayı üzerinde çalışan oyun geliştiricileri, tarihsel açıdan en dürüst oyunu ortaya koymaya çalışıyor. Bizler de bu bağlamda “Battlefield 1 tarihi açıdan ne kadar doğru?” sorusuna yanıt aradık.

Battlefield 1’i tarihsel açıdan incelediğimiz kategoriler:

Silahların gerçekçiliği:

battlefield 1 silahları

Dünya savaşları temalı oyunlardan bahsettiğimizde, birçoğumuzun aklına ilk olarak oyunda kullanılan silahlar geliyor. Oyunda az daha bir uzvumuz hâline gelen silahların ait olduğu döneme göre doğruluğu bu stil oyunlarda büyük tartı taşıyor. Battlefield 1’de ise hem savaş alanında kullanılmamış fakat teorik olarak bakıldığında, kullanılabilecek silahlar hem de fiilen Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılmış silahlar bulunuyor.

Örnek verecek olursak Battlefield 1 oyununda kullanılan en meşhur silahlardan olan gazlı Cei-Rigotti tüfekleri her ne değin 19. asır sonlarında tasarlanan ve üretilen bir tabanca olsa da resmi olarak Birinci Dünya Savaşı’nda hiç kullanılmamış. Bu konuda ise oyunun geliştirici ekibinin başındaki Aleksander Grøndal, “Bu silah savaşta resmi olarak kullanılmasa da bir takım insanlar savaş sırasında bu silaha sahip olmuş olabilir. Bu yüzden dönemin tüm özelliklerini kullanarak silahlar konusunda becerikli almak istedik.” ifadelerini kullanıyor.

battlefield 1 silahları lewis gun

Ayrıyeten 1916 yılında gerçekleşen Birinci Dünya Savaşı esnasında tankların ve zırhlı araçların İkinci Dünya Savaşı’nda olduğu dek popüler olmadığını gösteren Grøndal, Birinci Dünya Savaşı gibi yok edici etkilere sahip bir olayı, oyun çerçevesinde daha eğlenceli hâle getirmek için tankları ve zırhlı araçları oyunun manâlı bir parçası hâline getirdiklerini belirtiyor.

battlefield 1 silahları benet

Oyunda bulunan silahlar, Jonathan Casey isimli bir tarihçiye gösterildiğinde ise Casey, oyunda yer alan silahların, savaş dönemi silahlarına epeyce pozitif benzediğini söylüyor. Fakat bu silahların üzerinde yeniden geliştirici ekip yaratıcılığını kullanmış durumda. Tekrar Casey’e göre oyundaki tarihsel olarak en içten silahlar, savaş uçaklarının üstünde bulunan makineli tüfekler olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda kullandığımız; MP28, Lewis Gun ve Benet-Mercier gibi popüler silahlar, birçok küçük değişiklik dışarıda gerçeğe epeyce yakın bir şekilde planlanmış olarak karşımıza çıkıyor.

genel olarak zeplinler ve keşif balonları:

battlefield 1 zeplinler

Jonathan Casey’in notlarından devam ettiğimizde Battlefield 1’de sıkça kullanılan zeplinler ve keşif balonları ile de önemli şeyler öğrenebiliyoruz. Her ne değin zeplinler ve keşif balonları Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılsa da oyunda bu nesnelerin daha çok gösterip ve işin keyif kısmı için yerleştirildiği düşünülüyor. Fakat Casey’e kadar bu balonlar çoğunlukla İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılıyordu. Birinci Dünya Savaşı’nda ise balonlar çoğunlukla bir vinç yardımıyla havada asılı kalıyordu ve başlıca bir hava barikatı meydana getirmek ve düşmanı kollamak için kullanılıyordu.

battlefield 1 keşif balonları

Her ne değin Birinci Dünya Savaşı sırasında zeplinler düşman siperlerini ve şehirlerini bombalamak için kullanılsa da lüzum hız gerekse teknik yeterlilik bakımında bu araçlar düşünüldüğü kadar tehlikeli değillerdi.

Keza yukarıda yer alan görselde bir askerin zeplin üstünde koşması Casey’in aklını bir hâyli karıştırmış. Böyle bir şeye daha önce hiçbir yerde rastlamadığını bildiren tarihçi, yüzlerce metre yükseklikte asılı duran bir zeplinin üstünde elinde cihaz tüfekle koşan askeri oldukça gerçek dışı buluyor. Fiilen de bu tarz sahneler oyuna ağırlama katarken, oyunun gerçekçi havasını da bir nebze değil edebiliyor.

genelde oynanış:

battlefield 1 oynanış

Oynanış bakımından Battlefield 1 geliştirici ekibi, oyunu daha süratli, akıcı ve neşeli hâle getirmek için bir takım numaralar yapmış durumda. Köylerde evden eve savaştığımız bölümlere muhabere eden tarihçi Jonathan Casey, bu bölümlerde bulunan savaş sisteminin gerçeği yansıtmadığını ve bu sahnelerin daha çok İkinci Dünya Savaşı’nda yer alan Stalingrad cephelerine benzediğini belirtiyor.

Sürekli bombaların patladığı, evlerin yıkıldığı ortamda elinde makineli tüfek ile koşturmanın Birinci Dünya Savaşı için bile gerçekçi olmadığını söyleyen Casey, keza oyunda genellikte eldiven giyen Alman askerlerinin fiilen böyle bir eldivene sahip olmadığını belirtiyor.

battlefield oynanış tanklar

El bombaları ile tank patlatma olayına da değinen tarihçi Casey, patlama gücünü arttırmak için birkaç el bombasının birbirine bağlanmasının içten olduğunu fakat FT17 tipi bir tankın üzerinize içten gelirken elinizde bir tüfekle bomba atıp bu tankı patlatabilmenizin epeyce gerçek dışı bir olay olduğunu açıklıyor.

Battlefield oyunlarının gerçekçiliğini sarsan bir öteki öğe ise medikal sınıfı oluyor. Bu sınıfla beraber, savaşta yaralanan dostlarınızı morfin iğneleri doğruca savaşa geri döndürebiliyorsunuz. Ama Casey’e göre gerçek savaşta, medikal sınıfındaki askerler ellerinde makineli tüfeklerle koşturup sağa sola iğne saplamazlar. Bunun yerine medikal askerler en arkadan orduyu peşine düşüp takip eder ve yaralılarla daha tehlikesiz bir ortamda ilgilenir.

Battlefield 1 tarihsel açıdan ne dek içten?

battlefield 1 tarihsel olarak doğru mu

Oyunun bütününe baktığımızda Battlefield 1, genellikle Birinci Dünya Savaşı’nı doğrusu yaşıyormuşuz hissini ne yazık fakat veremiyor. Her ne kadar oyunda yer alan silahlar, birçok diğer savaş oyununa göre daha realist bir şekilde tasarlansa da Battlefield 1, tarihsel doğruluk yerine daha çok işin ağırlama ve yaratıcılık yönüne odaklanıyor.

Electronic Arts’ın DICE ekibinin başında bulunan Aleksander Grøndal da bu konuya ilişkin; Battlefield 1 ile daha fazla, batı tarihinin en kayda değer olaylarından biri olan Birinci Dünya Savaşı dönemine dikkat çekmek istediklerini ve oyuncuların eğlenirken aynı zamanda bu dönem ile ilgili bilgi sahibi almak dürtülerini körüklemek istediklerini belirtiyor.

Tarihi gerçekliği, savaşta bulunmayan dönem elementleri ve özellikle geliştirici ekibin yaratıcılığı ile birleştiren Battlefield 1 herşeye karşın oynaması neşe saçan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Sizler Battlefield 1 hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce oyun daha realist bir hâle getirilebilir miydi? Görüşlerinizi ve düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu