Ekonomi

Bayan girişimcilerin desteklendiği SheMeansBusiness Programı’nın ikinci dönemi başlıyor

Facebook, Türkiye’de başlangıçta 2018 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğiyle hayata geçirdiği #SheMeansBusiness programının ikinci dönemini başlatıyor. KOVİD-19 sonrası dönemde bayan girişimcilere ve işletme sahiplerine destek olmayı hedefleyen program dahilinde Facebook, TOBB ve Habitat Derneği (Habitat) 2021 yılının Haziran ayına kadar Türkiye genelinde bin 500 bayan girişimciye dijital eğitimler verilecek.

Facebook, #SheMeansBusiness programının ikinci döneminde ayrıca sosyal ayrıca de idareli anlamda büyük öneme sahip olan girişimci kadınlara, pandemi gibi engebeli bir dönemde bir araya gelerek paylaşım yapabilecekleri ve daima birlikte işletmelerini büyütebilecekleri bir alan sunmayı hedefliyor.

İki yılda 5 bini aşkın kadına dijital pazarlama eğitimi
Program bir uçtan bir uca, Türkiye’de şimdiye kadar 5 binden fazla kadına dijital pazarlama eğitimi verildi ve yüzlerce ilham verici başarı öyküsüne imza atıldı.

“Kendimizi pandemiden doğan zorlukları atlatabilmeleri için bayan girişimcilerimize yardımcı olmaya adadık”
#SheMeansBusiness programı ile Türkiye’deki bayan girişimcilerin pandeminin getirdiği engebeli süreci daha kolay atlatmalarına tezgâhtar olmayı hedeflediklerini gösteren Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Alan Başkan Yardımcısı Derya Matraş, “Ülkemiz ekonomisinde oldukça büyük bir öneme sahip olan kadın girişimciler pandeminin oluşturduğu hesaplı krizden en ağır şekilde etkilenenler arasında. Pek ki, yaptığımız bir araştırmaya tarafından pandemi sürecinde kadınların sahip olduğu KOBİ’lerin kapanma oranı, erkeklerin sahip oldukları KOBİ’lere göre yüzde 7 daha fazla oldu. Biz de Facebook olarak kendimizi bu fırtınayı atlatabilmeleri için bayan girişimcilerimize asistan olmaya adadık. Bu doğrultuda, #SheMeansBusiness programımızın ikinci dönemini TOBB ve Habitat iş birliğiyle Türkiye’de hayata geçiriyoruz. Hedefimiz, Haziran 2021’e değin ülkemizin ayrı illerinden bin 500 kadın girişimciye ve küçük işletme sahibine dijital pazarlama alanında destek olmak. Çünkü biliyoruz ama, kadın girişimcilerin ülkelerinin ekonomisine katkı sağlamalarının yolu, yaşadıkları engellerin belirlenmesinden ve bu engellerin ortadan kaldırılmasından geçiyor. Önümüzdeki süreçte de #SheMeansBusiness ile Türkiye’deki kadınların girişimci ruhunu ve yaptıkları çalışmaları desteklemeye, kamuoyu ile paylaşmaya ve hep birlikte bu zorlama günlerden daha güçlü ve iyimser çıkmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Kadın girişimciler aralarında dijital bir network oluşturuluyor”
Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Bayan ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanı Özge Akkız, Türkiye’de kadınların meslek gücüne katılmasının önemine değinerek şöyle konuştu: “Teknolojik gelişim ve değişime ayak uyduran kadın girişimcilerin, zamandan ve mekandan egemen olarak doğru insanlara ulaşabilme bakımından geleneksel girişimcilere kıyasla avantajlı durumda olduğunu biliyoruz. Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33-34 seviyesinde. Bu oranı artırmayı ve kadın girişimciler aralarında dijital bir network oluşturmayı amaçlayan #SheMeansBusiness programı bu anlamda oldukça manâlı.”

“Amacımız girişimci kadınlarımızın ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmasını teşvik etmek”
TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı A. Saygıdeğer Baban ise programa dair şu şekilde konuştu: “Kadınlara sosyal ağ üzerinden ürünlerini pazarlama ve para kazanmanın yollarını bilgi vermek üzere Facebook ile başlattığımız #SheMeansBusiness projesi dahilinde, 2019 yılında toplam 19 ilde 5 bini aşkın bayan girişimciye ulaştık. Programın ikinci dönemini başlattığımız 2020 yılında da ürünlerini sosyal medya üzerinden pazarlayarak kazanç elde etme amacındaki bütün bayan girişimcilerin bu eğitimi almalarının ayrıca kendilerinin keza de ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmaları noktasında çok önemli olduğuna inanıyoruz.”

“#SheMeansBusiness ile kadınlarımız girişimcilik ekosistemine dahil olacaklar”
Bu sene Habitat olarak dahil oldukları proje kapsamında düzenleyecekleri eğitim ve etkinliklerle Türkiye’deki girişimci kadınların işlerini büyütmelerine katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazırlanmış da, “Proje ile amacımız kadınların gereklilik duydukları eğitim ihtiyacını onarmak ve burada kurdukları bağlantılar ile girişimcilik ekosistemine dahil olmalarını karşılamak” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu