Dünya

BBC’ye çıkan Paşinyan’ı terleten çıkış: Uluslararası hukuka tarafından 25 yıldır Karabağ’da işgalcisiniz

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, uluslararası medyadan gelen sorulara defalarca cevap veremeyerek kendisini küçük duruma düşürdü.

Tanıdık Olmayan medya üzerinden kara propaganda arkasında koşan Paşinyan, BM Emniyet Konseyi, Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu, AGİT ve PACE’nin yanı sıra diğer uluslararası kuruluşların belgeleri ve kararlarıyla resmen işgalci sayılmasına rağmen, milletlerarası belgeleri akla ziyan bir biçimde çürütmeye çalışıyor. Ama, sorulan bütün soruları cevapsız adamak zorunda kalarak, işgalci ve hileli olduğunu tescilliyor.

ÜLKESİNDE DE ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

BBC’nin HARDTalk programına konuk olan Paşinyan, sunucudan gelen kuvvet soruları cevaplayamadı ve ülkesinde de eleştiri konusu oldu.

6 Ekim’de John Fischer’in konuğu olan Paşinyan, yeniden benzer bir durumdaydı. Paşinyan bir yandan, “Karabağ Ermenistan’dır” iddiasında bulunurken, öteki yanlamasına “Imtiyaz vermeye hazırız” diyerek yalanlar üstüne kurduğu tezini, kendi elleriyle çürüttü.

Fischer, bu ikilemin üzerine Paşinyan’a, “Konuşmanızdan pek anlaşılmıyor. Dağlık Karabağ çevresindeki bölgeleri çatışmayı sona erdirmek için geri vermeye hazırlanmış mısınız?” sorusunu yöneltti. Paşinyan ise, “Azerbaycan, Dağlık Karabağ halkının kendi kaderini ödev hakkını tanımayı reddetti” diyerek konuyu değiştirmeye çalıştı.

PAŞİNYAN’I TERLETEN ‘İŞGALCİ’ ÇIKIŞI

Fischer, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı ve çevresini yirmi yıldan pozitif bir süredir kanunsuz olarak işgal ettiği açıklama edince, Ermenistan lideri neye uğradığını şaşırdı. Bunun içten olmadığını söylese de, tecrübeli gazeteci ona BM evrak ve kararlarını hatırlatarak, bu belgelerin Ermenistan’ın 25 yılı aşkın süredir Azerbaycan topraklarını işgal ettiğini doğruladığını belirtiyor.

Paşinyan’ın gerçek hakkında söyleyecek hiçbir şeyi olmadığı bir defa daha gözler önüne serildi.

BBC'ye çıkan Paşinyan'ı terleten çıkış: Uluslararası hukuka göre 25 yıldır Karabağ'da işgalcisiniz

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu