Siyaset

BBP Genel Başkanı Destici: ‘Azerbaycan’da yaşayan kardeşlerimizin, bizim için Erzurum’da, Kars’ta,…

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Dış politikada çoğu kez kullanılan ‘dost ve kardeş ülke’ tanımı Azerbaycan’la ilişkilerimizi tasvir etmek için yeterli olmadığını, olmayacağını düşünüyorum. ‘Dost ve kardeş ülke’ Filistin olabilir. ‘Dost ve kardeş ülke’ tabiri, örneğin Katar için, mesela Libya için kullanılabilir. Azerbaycan’da yaşayan kardeşlerimizin, bizim için Erzurum’da, Kars’ta, Iğdır’da yaşayan vatandaşlarımızdan hiçbir farkı yoktur” dedi.

BBP Genel Başkanı Destici, TBMM’de izah etme yaptı. Destici, konuşmasının başında 12 Eylül darbesi sonrası idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu’nun 40. Ölüm yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Pehlivanoğlu ve şehitleri andı.

7 Ekim tarihinin, Türkmen Ulusal Bayramı olarak Türkmen Kurultayı’nda kabul edildiğini andıran Destici, “Bu tarihte Irak Türkmen Cephesi’nin çağrısına cevap veren tüm Türkmen kuruluşları bir araya toplanıp 1.Türkmen Kurultayını gerçekleştirilmiştir. 7 Ekim 1997’de Irak Devletinin tarihinde birincil kere olarak Hür Türkmen iradesi Erbil’de tecelli etmiştir. Çalışmaları 4-7 Ekim’de 1997 tarihleri aralarında yapılan Kurultay, 7 Ekim gününü Milli Bayram olarak ilan etti. 7 Ekim Bayramı, 20. asırda çile, katliam ve gözyaşıyla doymuş Türkmen tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. 7 Ekim Türkmen Bayramının Aziz Türkmen halkımıza ve bütün Türkmeneli’ne hayırlar getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Korona virüs olgu sayısının hastane kapasitelerini aşmadığını bildiren Destici, “Bu sayede, bizim dışımızdaki o kadar fazla ülkede üzüntüyle izlediğimiz hadiseleri, şükürler olsun, ülkemiz ve milletimiz yaşamadı. En çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri de bu olmalı: Tedbirleri gevşetip, vaka sayısından dolayı hastanelerimizin hizmet vermekte zorlanacağı duruma, o kırılma noktasına asla yaklaşmamalıyız” biçiminde konuştu.

Azerbaycan’ın kendi topraklarını kurtarma mücadelesi verdiğini aktaran Destici, “‘Azeri’ kelimesi bir ahali adı değildir. ‘Azeri’ kelimesi bir coğrafyayı muhabere eder ve o coğrafyada yaşamış, ‘Azeri’ diye adlandırılan millet Türk’tür. Konuştukları dil, ‘Azerice’ değil, Türkçedir. Dış politikada sık sık kullanılan ‘dost ve kardeş ülke’ tanımı Azerbaycan’la ilişkilerimizi betimlemek için tatmin edici olmadığını, olmayacağını düşünüyorum. ‘Dost ve kardeş ülke’ Filistin olabilir. ‘Dost ve kardeş ülke’ tabiri, mesela Katar için, örneğin Libya için kullanılabilir. Azerbaycan’da yaşamış kardeşlerimizin, bizim için Erzurum’da, Kars’ta, Iğdır’da yaşayan vatandaşlarımızdan hiçbir farkı yoktur. Bu konu, kendimizi bildiğimizden beri içinde bulunduğumuz, mensubu olmaktan daima kibir duyduğumuz camiamız için, Türk Milliyetçileri ve Alperenler için daima böyle oldu, hep böyle olacak” dedi.

Türk Tabipleri Birliğinin Başkanlığına, ‘Ermeni soykırımı yalanının propagandasını yapan’, ‘Hendek Ayaklanması’nda görev yapan emniyet güçlerinin operasyonlarının durdurulması için imza toplayan’, ‘Türk askerini toplu cinayet yapmakla suçlayan’, ‘Öcalan’a Bağımsızlık Platformu’nun kurucuları aralarında olan’ bir terör sevicinin geldiğini söyleyen Destici, “Öncelikle, bu profildeki birinin başında ‘Türk’ kelimesi olan bir kurumun herhangi bir uygun olmaması gerektiğini, bu profildeki birinin Türk hekimlerini temsilcilik ettiğini var saymanın, Türk hekimlerine hakaret olacağını anlatmak istiyorum. Bu şahıstan, bu şahsın temsilcilik ettiği zihniyetten, müttefiklerinden, temsilciliğini yaptıklarından çekincemiz filan yok, yanlış anlaşılmasın. Türk’ün düşmanı mı eksilir? Hepsi bir araya gelse Türk’e diz mi çöktürebilir? İtirazımız düşmanlığa değil. İtirazımız, Türklüğe, Türk Milleti’ne, Türkiye Cumhuriyeti’ne düşmanlık edenlerin, ‘kamu imkanlarından faydalanması, düşmanlıklarını yaparken ‘kamu imkanlarını kullanmasınadır” diye konuştu. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu