Ekonomi

BDDK banka müşterilerinin kişisel bilgilerini talep eden sahte siteler için uyardı: İtibar etmeyin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sahte internet siteleri ile ilgili uyarıda bulundu.

BDDK’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Son dönemde Kurumumuz tarafından düzenlenmiş gibi görünen sahteinternet sitelerinin arttığı ve bu siteler vasıtasıyla bankamüşterilerinin hedef alındığı görülmektedir.

Söz konusu sahte siteler, BDDK ismi ve logosuna ilaveten mevcut BDDK internet sitesinin arka planının da taklit edilmesi ilehazırlanmakta olup BDDK tarafından düzenlenmiş gibi görünen kredikampanyasına katılım, kredi kartı masraf geri ödeme kampanyasınakatılım, kolay kredi kullanımı gibi vaatler sunmakta vekullanıcılardan T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, isim, ceptelefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası,banka kullanıcı kodu ve şifresi gibi kişisel bilgilerin girilmesitalep edilmektedir.

Söz konusu sahte sitelere erişimin engellenmesi, sorumlularınıntespiti ve cezalandırılması için gerekli idari ve hukuki süreçlerişletilmektedir.

BDDK kredi veren bir kurum değildir ve kredi vermek, internetsitesi vasıtasıyla banka masraflarının iadesi gibi nedenlerle yukarıdabahsi geçen bilgileri talep etmemektedir. Herhangi bir mağduriyetyaşanmaması adına yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında faydamülahaza edilmektedir.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu