Ekonomi

BDDK’den ‘Aktif Rasyosu’ kararı

BDDK, 1 Ekim’den itibaren Faal Rasyosu değerini mevduat bankaları için yüzde 95’ten 90’a, katılım bankaları için yüzde 75’ten 70’e düşürdü.

BDDK'den 'Aktif Rasyosu' kararı

Bankacılık Düzenleme ve Teftiş Kurumu’nca (BDDK) Etkin Rasyosu (AR) değeri 1 Ekim’den itibaren mevduat bankaları için yüzde 95’ten yüzde 90’a, katılım bankaları için yüzde 75’ten yüzde 70’e düşürüldü.

BDDK’nin devlete ait internet sitesinde yer alan Komite kararına göre, bankalarca hesaplanan AR’nin her ay sonu itibarıyla o aya ilişkin aylık ortalaması mevduat bankaları için yüzde 95’ten yüzde 90’a düşürüldü. Laf konusu değerinde, katılım bankaları için yüzde 75’ten yüzde 70’e indirildi.

Bu kapsamda, AR’nin her ay sonu itibarıyla o aya ilişkin aylık ortalaması mevduat bankaları için yüzde 90’ın, katılım bankaları için yüzde 70’in altına düşemeyecek. Belirlenen yeni AR değerleri, 1 Ekim’den itibaren geçerli olacak.

Baz alınacak kuraldışılık oluşturan aşım tutarı ise ilgili ay sonu itibarıyla AR değeri yüzde 90’ın aşağıda olan mevduat bankaları ve yüzde 70’in altında olan katılım bankaları için, rasyoyu sırasıyla yüzde 90 ve yüzde 70 düzeyine getirecek paydaki değişim tutarı olarak hesaplanacak.

Bu çerçevede AR formülü de revize edildi. Formülün payı “krediler[menkul kıymetler*0,75)[TCMB Swap*0,5)” ve paydası ise “TL Mevduat[YP Mevduat*1,75)” biçiminde hesaplanıyor.

AKTİF RASYOSU NEDİR?

Etkin rasyosu ismi verilen bir denkleme göre bankalar belli oranlarda kredi vermesi, menkul değer alması veya TCMB ile swap (takas) yapmaları isteniyor. Bankalar, topladıkları mevduat ile bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge koymak zorundalar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu