Dünya

Belçika Kralı’nın kızı olduğunu kanıtlayan Delphine Boël artık resmen Belçika Prensesi

Belçika Kralı 2. Albert’in izdivaç dışı ilişkisinden dünyaya gelen sanatkâr Delphine Boël, duruşma kararı sonucu resmi olarak “Belçika Prensesi” ünvanına sahip oldu. Brüksel Temyiz Mahkemesi, Boël’in bundan böyle biyoloji ile ilgili babası Kral 2. Albert’in soyadını taşımasına karar verdi.

Belçikalı meşhur sanayici Jacques Boël’in nüfusuna belirli olan 52 yaşındaki sanatkâr Delphine Boël, 2013 yılında biyoloji ile ilgili babasının Kral 2. Albert olduğunu söyleyerek 7 yıl süren bir hukuk mücadelesi başlattı.

Annesi Barones Sybille de Selys Longchamps’ın 1960’lı yıllarda Albert ile olan ilişkisi sonucu dünyaya geldiğini savunan Delphine Boël, Kral kadar “hukuki kızı” olarak tanınmasını istedi.

Tahtı 21 Temmuz 2013’te oğlu Filip’e devreden 2. Albert, uzun vakit bu iddiayı reddetti. Brüksel Mahkemesi’nin DNA testi talebi, 7 takvim davanın sonuçlanmasında rol oynadı.

Kral’ın, yapılan DNA testi sonuçlarının kamuoyuna açıklanmaması talebi Brüksel Temyiz Mahkemesi göre reddedildi. Bunun üzerine Kral Albert, bu yılın başında Delphine Boël’un yasal babası olduğuna artık itiraz etmeyeceğini açıkladı.

Böylece Kral 2. Albert’in kızı olduğu DNA testi ve adalet kararıyla kesinleşen Delphine Boël, yaklaşık 7 sene aralıksız yasal sürece ilişkin olarak, “Bunu çocuklarım için yaptım çünkü onların nereden geldiklerini merak etmelerini istemedim. Babam bir hayvanat bahçesi işçisi, hatta bir suçlu olsaydı yine benzer şeyi yapardım” diye konuştu.

Belçika Kralı'nın kızı olduğunu kanıtlayan Delphine Boël artık resmen Belçika Prensesihaberler.com/haber/2020/10/01/belcika-krali-nin-kizi-oldugunu-kanitlayan-2-13640022_o.jpg”/>

Boël, bu kararın arkasından hukuki babası olan 2. Albert’in diğer 3 çocuğu ile benzer muameleyi bakmak, soyadını taşımak ve prenses ünvanını elde etmek için yeniden dava açtı. Brüksel Temyiz Mahkemesi’nin 10 Eylül’de başlayan davaya ilişkin kararını 29 Ekim’de açıklaması bekleniyordu.

Ama takriben 1 ay önce, perşembe akşam saatlerinde, mahkemenin Delphine Boël’un talebini onayladığı açıklandı. Devlete Ait kaynaklar tarafından kamu yayıncısı VRT’ye doğrulanan karara göre, Boël resmi olarak “Belçika Prensesi” ve “Majesteleri” ünvanlarına sahip oldu.

Belçikalı artist, yasal babası olan 2. Albert’in soyadını taşımaya da hak kazandı ve adı Delphine van Saxen-Cobourg-Gotha olarak değişti.

Boël’in çocukları Josephine ve Oscar da, prenses ve prens ünvanını taşıyacak.

Annesinin eski eşi Jacques Boël’dan kalan yüklü bir servetin sahibi olan Delphine Boël’un, Belçika Kraliyet Ailesi’nin mirasından pay alıp almayacağı açıklanmadı.

BBC

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu