Dünya

Belçikalı sanatçı Delphine Boel, mahkeme kararıyla ‘Prenses’ oldu

Eski Belçika Kralı 2. Albert’in evlilik dışı ilişkisinden dünyaya gelen sanatçı Delphine Boel, mahkeme kararıyla ‘Belçika Prensesi’ unvanını kazandı. Boel, “Bunu çocuklarım için yaptım çünkü onların nereden geldiklerini merak etmelerini istemedim” dedi.

Belçikalı sanatçı Delphine Boel, mahkeme kararıyla ‘Prenses’ oldu

Belçikalı sanatçı Delphine Boel, 2013 yılında başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Ülkenin tanınmış sanayicilerinden Jacques Boel’in nüfusuna kayıtlı olan 52 yaşındaki sanatçı Delphine Boel, 2013 yılında biyolojik babasının Kral 2. Albert olduğunu söyleyerek bir hukuk mücadelesi başlatmıştı.

Annesi Barones Sybille de Selys Longchamps’ın 1960’lı yıllarda Kral Albert ile olan ilişkisi sonucu dünyaya geldiğini belirten Boel, “Kral’ın yasal kızı” olarak tanınmak istedi.

Tahtı 21 Temmuz 2013’te oğlu Philippe’e devreden 2. Albert, uzun süre bu iddiayı kabul etmedi. Brüksel Mahkemesi’nin DNA testi talebi, 7 yıllık davanın sonuçlanmasında rol oynadı.

Kral 2. Albert’e yapılan DNA testi sonuçlarının kamuoyuna açıklanmaması talebi Brüksel Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildi. Bunun üzerine Kral Albert, bu yılın başında Delphine Boel’un yasal babası olduğuna artık itiraz etmeyeceğini açıkladı.

BİR DAVA DAHA AÇTI

Böylece Kral 2. Albert’in kızı olduğu DNA testi ve yargı kararıyla kesinleşen Delphine Boel, 7 yıllık hukuk mücadelesini kazanmış oldu.

Boel yaşadığı süreç ve kazanımla ilgili, “Bunu çocuklarım için yaptım çünkü onların nereden geldiklerini merak etmelerini istemedim. Babam bir hayvanat bahçesi işçisi, hatta bir suçlu olsaydı yine aynı şeyi yapardım” diye konuştu.

Boel bu kararın ardından yasal babası olan 2. Albert’in diğer 3 çocuğu ile aynı muameleyi görmek, soyadını taşımak ve prenses unvanını elde etmek için yeniden dava açtı.

BOEL’UN ÇOCUKLARI “RENS” VE “PRENSES” OLDU

BBC’de yer alan habere göre, Brüksel Temyiz Mahkemesi’nin 10 Eylül’de başlayan davaya ilişkin kararını 29 Ekim’de açıklaması bekleniyordu. Ancak mahkeme Delphine Boel’un talebini onayladığı açıklandı. Resmi kaynaklar tarafından kamu yayıncısı VRT’ye doğrulanan karara göre, Boel resmen “Belçika Prensesi” ve “Majesteleri” unvanlarına sahip oldu.

Belçikalı sanatçı, yasal babası olan 2. Albert’in soyadını taşımaya da hak kazandı ve adı Delphine van Saxen-Cobourg-Gotha olarak değişti. Karar nedeniyle Boel’in çocukları Josephine ve Oscar da, prenses ve prens ünvanını taşıyacak.

Annesinin eski eşi Jacques Boel’dan kalan yüklü bir servetin sahibi olan Delphine Boel’un, Belçika Kraliyet Ailesi’nin mirasından pay alıp almayacağı açıklanmadı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu