Siyaset

“Belediyelerimiz yoluyla bir fakirlik envanteri oluşturmaya çalışıyoruz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediyelerimiz aracılığıyla bir sefalet envanteri oluşturmaya çalışıyoruz. Ola Ki iktidarın elinde de böyle bir envanter vardır. Dolayısıyla fakir aileler üç altında beş yukarı bellidir. O ailelerin internet harcamalarını bir şekliyle siyasal iktidar karşılayabilir” dedi.

"Belediyelerimiz yoluyla bir fakirlik envanteri oluşturmaya çalışıyoruz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, video konferansla bir araya geldiği üniversite öğrencilerinin sorunlarını dinledi.

Üniversiteli gençlerin sorunlarını yakından peşine düşüp takip ettiklerini, bunların çözümünün siyaset kurumunda olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, tüm dünyada teknolojik gelişmeler yaşanırken, 21. asır Türkiye’sinde gençlerin bir kısmının bilgisayar veya internete sahip olmamasının büyük ayıp olduğunu açıklama etti.

Kılıçdaroğlu, “Belediyelerimiz aracılığıyla bir sefalet envanteri oluşturmaya çalışıyoruz. Olur Ya iktidarın elinde de böyle bir envanter vardır. Dolayısıyla fakir aileler üç altında beş yukarı bellidir. O ailelerin internet harcamalarını bir şekliyle siyasal iktidar karşılayabilir. Genel bütçe haricen Evrensel Hizmet Fonu diye bir fon var ve bu fonda biriken paralar var. Bu paraları kullanacak olan Ulusal Eğitim Bakanlığı, YÖK ile meslek birliği yaparak, Evrensel Hizmet Fonu’nun kaynaklarından bilgisayarı olmayan gençlere, öğrencilere bilgisayar sağlayabilir, bazı masraflarını karşılayabilir. Biz ısrarla ‘bu Evrensel Hizmet Fonu’nda toplanan para ne oldu’ diye soruyoruz. Gençler bunu öyle sormuyorlar. Şayet bu fondan haberleri yok. Dolayısıyla gençlerin de sorması lüzumlu. Bu fonun bilhassa teknolojik altyapılar yetersizliği yaşayan okulların, öğrencilerin sorunlarını çözmekte kullanılması gerekiyor. Fakat bu fon nereye gitti şu başlıca değin bilmiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, televizyonu olmayan 750 binin üzerinde hanenin, internete erişemeyen 2 milyonun üzerinde ailenin bulunduğuna dikkati çekti.

Bir ülkede demokrasinin gelişebilmesi ve demokratik bir ortamda herkesin nefes alabilmesi için “Ben vergimi ödüyorum, ödediğim vergiler nereye harcanıyor?” sorusunun sorulması gerektiğini bildiren Kılıçdaroğlu, Türkiye’de insanların doğumdan ölüme dek vergi ödediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de demokrasi isteniyorsa, ülkeyi yönetenlerin vereceği en ciddi cevabın, ‘toplanan vergilerin nereye harcandığı’ olduğunu açıklama etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu