Kadın

Berfin Özek’in canına kasteden Çeltik’in hapis cezası onandı

Berfin Özek’e kezzapla saldırgan Casim Ozan Çeltik hakkında verilen 13 sene 6 ay hapis cezası onandı. Özek’in avukatı Ay Işığı Sert, kararı Yargıtay’a taşıyacaklarını söyledi.

Berfin Özek’in canına kasteden Çeltik’in hapis cezası onandı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan Berfin Özek’e asitle saldırarak yaralayan Casim Ozan Çeltik’e “bilerek yaralama” suçundan 12 yıl, “yanıcı madde tedarik etmek” suçundan ise 18 ay hapis cezası verilmişti.

Mahkeme, 13 sene 6 hapis cezası kararının gerekçesinde ise, “mahsus öldürme saiki ile hareket ettiğine karşın belirlenmiş ve bedensel bir delile ulaşılamadığı” iddiasında bulunmuştu.

Bunun üstüne karar İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istinafa taşındı. Başsavcılık, “Beceriksiz tahlil sonucu bahşedilen İskenderun 1’inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nin 2019/200 Başlıca ve 2020/7 Karar sayılı ilamının davalı Casim Ozan Çeltik aleyhine istinafen kaldırılması arz olunur” talebinde bulundu.

Özek’in avukatı Mehtap Sert de, karara karşı Şubat ayında Adana Alan Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Sert, sanığın saldırıyı planladığını ve “bile bile öldürme” suçunu işlediğini belirterek, başsavcılığın hukuki değerlendirmesi çerçevesinde sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Ayrıca Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da “kasıtlı olarak öldürme suçunun tasarlayarak, canavarca hisle işlediğine” gerekçesiyle kararı istinafa taşıdı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’in haberine kadar bu süre kapsamında Özek, davalı hakkındaki şikayetinden vazgeçerken, Adana Bölge Adliye Mahkemesi 13’üncü Cinayet Dairesi 23 Eylül’de itiraz başvurularını karara bağladı.

MAHKEMEDEN RET ÜZERINE RET

Mahkeme, Özek’in anne ve babasının şikayet başvurusunu, Özek’in 18 yaşından büyük olduğu gerekçesiyle reddetti ve Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekilinin “bile bile öldürme suçunun kasten, canavarca hisle İşlediği” yönündeki itirazını da esastan reddine karar verdi.

Vekillerin Özek’in ailesi üstünde yaptığı başvuruyu dikkate almayan mahkeme, vekillerin kanun yoluna uygulama hakkı bulunmadığını belirterek, başvuruları “sıfat yokluğu” nedeniyle reddetti.

Mahkeme, lokal mahkemenin Çeltik hakkında verdiği toplam 13 yıl 6 hapis cezasını onadı.

Karara tepki belirten Özek’in avukatı Mehtap Sert, müvekkilinin yaşadığı psikolojik baskıdan ötürü şikayetinden vazgeçtiğini, kendilerini azletmesi sebebiyle Özek’in anne ve babasının şikayetiyle uygulama yaptıklarını aktardı.

Sert, “Berfin Özek baskı aşağı şikayetten vazgeçtiğini belirterek, bize tekrardan vekalet verip, davacı olduğunu belirtmiştir. İstinaf başvurularımızı yenileyerek, temyizde değerlendirmek üzere Yargıtay’a başvuracağız” dedi.

NE OLMUŞTU?

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Berfin Özek, 15 Ocak 2019’da ayrıldığı Casim Ozan Çeltik isimli erkek tarafından kezzaplı saldırıya maruz bırakılmış, yüzünde ve göğsünde yanıklar oluşmuştu.

Berfin’in tedavisi kadınların mücadelesi üstüne Sağlık Durumu Bakanlığı tarafından başlatılırken, tutuklanan Çeltik’in İskenderun 1. Ağır Canice Mahkemesi’nce yargılanmasına başlanılmıştı.

Casim Ozan Çeltik’e ilişkin bakış karşılaştırması yapan Ulusal Kriminal Bürosu’nun davanın üçüncü duruşması öncesi raporunu tamamlamıştı. Raporda, saldırganın anatomik yapısının Çeltik’le uyumlu olduğu belirtilmişti.

Berfin’in avukatı Ay Işığı Sert, bu raporu “Kriminalin raporu, suçun sanık tarafından işlendiğine dair bir veri daha oldu” şeklinde değerlendirmişti.

Davanın 7 Ocak 2020’de görülen karar duruşmasında Berfin Özek’e kezzaplı saldırıda bulunan tutuklu sanık Casim Ozan Çeltik’e ‘bile bile yaralama’ suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Berfin Özek ise karar sonrasında yaptığı açıklamada, “Bahşedilen cinayet fazla kısa bir zaman, benim acılarıma eş bedel mi? Sorarım size, benim acılarıma benzeyen değer mi? pek kıvrandım, gözlerim görmüyor, yemek yemek yiyemiyor, nefes alamıyordum. Hatta konuşamıyordum. Davanın peşini bırakmayacağım. Eski güzelliğimi bana verebilecekler mi? Hayır. Gözlerim gitti, gözlerim görmüyor. Bir gözüm yüzde 30 görüyor. Bulanık görüyorum, kitap okuyamıyorum, uzağı seçemiyorum” demişti.

Bu yılın Nisan ayında Özek dilekçe vererek Casim Ozan Çeltik hakkındaki şikayetini geri almıştı. Özek Eylül ayında yeni bir yorumlama yaparak, Çeltik hakkındaki şikayetinden vazgeçmesinin ‘hatalı ve sağlığa zararlı olduğunu anladığını’ söylemişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu