FutbolSpor

Beşiktaş’ın kayıp yabancıları

Beşiktaş’ta 2012-2013 sezonundan itibaren aktarma edilen tanıdık olmayan oyuncuların 15’i, teknik heyetler göre fazla düşünülmedi.

Siyah-beyazlı ekibin teknik direktörü Sergen Yalçın tarafından bu sezon kadroya dahil edilmeyen Douglas ve Nicolas Isimat-Mirin, bu durumun en çarpıcı örneği oldu.

Geçen sezon aktarma edilen ve 2020-2021 sezonu için A takıma dahil edilmeyen Douglas, siyah-beyazlı formayla yaşadığı kısa süreli deneyiminde en istikrarsız oyunculardan biri olarak dikkati çekti. Brezilyalı oyuncu, geçen sezon sadece 5 lig ve 2 Türkiye Kupası maçında forma giyebildi.

Beşiktaş’a 2018-2019 sezonunun devre aralarında gelen Fransız stoper Isimat-Mirin de birincil döneminde 14 maça çıkmasına karşın sonraki sezonlarda kadroda düşünülmeyen oyuncular aralarında yer aldı. Geçen sezonu ülkesinin Toulouse takımında kiralık olarak geçiren Fransız futbolcu, bu sezonun başında Douglas ile benzer akıbete uğradı ve kadroya dahil edilmedi.

Mitrovic, Aras Özbiliz, Milosevic de hüsran yaşattı

Siyah-beyazlı ekipte eski başkan Fikret Orman döneminde aktarma edilen fazla sayıda oyuncu, camiaya benzer hayal kırıklığını yaşattı.

2016-2017 sezonunda transfer edilen Hırvat stoper Matej Mitrovic, birincil döneminde 7 lig, 3 Türkiye Kupası ve 4 Avrupa maçında siyah-beyazlı formayı giydi. Sonraki sezon gözden iyice düşen Mitrovic, ikişer Süper Lig ve Avrupa, 4 Türkiye Kupası mücadelesinde tayin alabildi. 2017-2018 sezonunun devre aralarında Club Brugge’e kiralanan Mitrovic, daha sonra bonservisiyle Belçika ekibine gönderildi.

Siyah-beyazlı ekibe 2015-2016’nın devre arasında aktarma edilen ve bir sonraki sezonun kadrosunda da kendisine yer bulan Ermeni futbolcu Aras Özbiliz, Beşiktaş’ta kadroda fazla düşünülmeyen oyuncular arasında yer aldı. 2016-2017’de sadece bir lig ve 3 Türkiye Kupası maçında talih bulan Aras, bir sonraki sezonun yarım devresinde bir Türkiye Kupası karşılaşmasına çıkabildi. Söz konusu sezonun kalan bölümünde kiralık olarak gönderilen Aras, 2018-2019’da da kadroda olmasına rağmen lisansı çıkarılmadığı için formadan uzak kaldı. Aras Özbiliz, pozitif kısmet bulamayarak Beşiktaş’tan ayrıldı.

Savunmaya takviye amacıyla alınan İsveçli Alexander Milosevic de benzer istikrarsız durumu yaşadı.

2014-2015’te genç yaşında aktarma edilen Milosevic, söz konusu sezonda 1 lig ve 2 Türkiye Kupası maçında şans bulabildi. Sonraki sezon yeniden 1 lig maçında sahaya çıkabilen Milosevic, 3 de Türkiye Kupası karşılaşmasında forma giyebildi. Kalan sezonları kiralık olarak geçiren İsveçli stoper, Beşiktaş’tan fazla forma şansı bulamadan ayrılan oyuncular aralarında yer aldı.

Denys Boyko yalnızca 5 maçta forma giyebildi

Beşiktaş’ın 2015-2016 sezonunun devre aralarında aktarma ettiği Ukraynalı kaleci Denys Boyko, yalnızca 5 defa siyah-beyazlı formayı giyebildi.

Geldiği birincil sezon 3 Süper Lig ve 2 Türkiye Kupası maçında tayin alabilen Boyko, sonraki sezon Malaga’ya kiralık olarak verildi. Boyko, bir sonraki sezon kadroda olmasına rağmen teknik direktör Şenol Güneş göre hiçbir şekilde tercih edilmedi.

Rhodolfo, Demba Ba ve Pedro Franco sonra gözden düştü

Beşiktaş’ın son 9 sezonda transfer ettiği tanıdık olmayan oyuncular arasında yer alan Pedro Franco, Luiz Rhodolfo ve Demba Ba, sonra gözden düşen oyuncular oldu.

Siyah-beyazlı ekiple 2014-2015’te uzun süreli kontrat imzalayan Franco, kararlı görüş sergileyerek toplam 37 maça çıktı. Sonraki sezon gözden düşen ve yalnızca 3 Türkiye Kupası karşılaşmasında talih bulabilen Kolombiyalı oyuncu, başka ekiplere kiralandı. Bir sezon da Boluspor’da kiralık oynayan Franco, daha sonra takımdan ayrıldı.

Beşiktaş’a ilk transferi 2014-2015’te gerçekleşen ve başarılı bir dönem geçirerek Çin’e dışarı giden Demba Ba da ikinci denemesinde vakit almakta zorlandı. Siyah-beyazlı formayla ilk döneminde 44 devlete ait karşılaşmaya çıkan Demba Ba, 2016-2017’nin devre aralarında kiralık olarak bitmiş kadroya dahil edildi. Tecrübeli oyuncu, sakatlık sıkıntısı da yaşadığı bu ikinci döneminde Beşiktaş’ta sadece 2 lig maçında tahsis alabildi.

Brezilyalı stoper Luiz Rhodolfo da Demba Ba ve Franco’nun yaşadığı akıbetten kurtulamadı. 2015-2016 sezonunda aktarma olduğu Beşiktaş’taki birincil yılında toplam 27 devlete ait karşılaşmaya meydana çıkan Rhodolfo, yaşadığı ciddi sakatlığın ardından gözden düştü. Bir sonraki sezon 10 devlete ait karşılaşmada zaman alabilen Rhodolfo, sonradan ülkesine döndü.

Diğer akışkan oyuncular

Siyah-beyazlı ekibin değişik dönemlerde kadrosuna dahil ettiği Dentinho, Mamadou Niang, Alexis Delgado, Dany Nounkeu, Jermaine Jones ve Daniel Opare de artı süre alamamanın sıkıntısını yaşadı.

Beşiktaş’ta iki sezona yakın forma giyen Dentinho, 9 karşılaşmada şans bulabilirken, yarım sezon kiralık olarak transfer edilen Niang ile Jones ise 10’ar maçta oynayabildi.

2015-2016 sezonunda bonservisiyle transfer edilen ama yarım dönem kadroda kalabilen İspanyol stoper Alexis Delgado da 12 devlete ait karşılaşmaya çıkabildi. Delgado, beklentileri karşılayamayınca yarım sezonluk deneyiminin gerisinde bonservisiyle ülkesinin Alaves Kulübüne gönderildi.

Yarım sezonluğuna Galatasaray’dan kiralanan Dany ile Daniel Opare de 9’ar karşılaşmada baht bulabildi.

AA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu