Dünya

Beyaz Saray’daki Kovid-19 testi ‘pozitif’ çıkanların sayısı artıyor

ABD’de, ilk kez Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump almak üzere birçok manâlı kişinin yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) testinin “artı” çıkması ülke gündemine oturdu.

Beyaz Saray’da 1 Ekim Perşembe günü Trump’ın yakın danışmanlarından Hope Hicks’in Kovid-19 testinin artı çıkması Beyaz Saray’da neredeyse Kovid-19 salgınına yol açtı.

Amerikan basını ilk olarak perşembe akşam saatlerinde, Trump ile yakından çalışan ve başkanın seyahatlerine eşlik eden Hicks’in Kovid-19 testinin “artı” olduğunu yazdı.

Bu haberlerden birkaç saat sonradan telefonla Fox News’e bağlanan Trump, kendisi ve eşinin deneme yaptırdığını ve sonuçlarını beklediklerini duyurdu. Trump, perşembeyi cumaya bağlayan gece ise ayrıca kendisi keza de eşinin test sonucunun “pozitif” olduğunu duyurdu.

Bunun peşinde Trump ile yakından çalışan kişiler bir bir deneme sonuçlarını açıklamaya başladı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve öteki bakanların yanı sıra, Trump’ın çocukları, damadı ve gelinlerinin sonuçları “negatif” çıktı.

Ancak, Trump’ın Tercih Kampanyası Danışmanı Bill Stepien, Cumhuriyetçi Parti Milli Komite Başkanı (RNC) Ronna McDaniel ve Trump’ın bireysel asistanı Nick Luna’nın Kovid-19’a yakalandığı anlaşıldı.

Kovid-19 testi “artı” çıkanlar kervanına bu sabahleyin Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany katıldı. McEnany, Kovid-19 testinin “fazla” çıktığını, Twitter’dan yaptığı açıklamayla duyurdu. CNN, Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberinde, McEnany’nin yardımcısı olarak atama yapan Chad Gilmartin ve Karoline Leavitt’in de testlerinin “fazla” çıktığını yazdı.

Trump’ın Yüksek Duruşma Yargıcını açıkladığı etkinlikten daha sonra Kovid-19 krizi

bu arada, Trump’ın Yüksek Mahkeme Yargıcı adaylığına Amy Barrett’i gösterdiği ve 26 Eylül Cumartesi Beyaz Saray bahçesinde yapılan etkinliğe katılan çoğu isimde de Kovid-19 saptandı.

Trump’ın eski danışmanlarından Kelyanne Conway, New Jersey eski Valisi Chris Christie, Utah Senatörü Mike Lee ve Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis, Beyaz Saray’daki etkinliğe katılan ve Kovid-19 testi “fazla” meydana çıkan üstteki seviye isimler oldu.

Beyaz Saray Muhabirleri Derneği de 3 gazeteci ve 1 Beyaz Saray görevlisinin de Kovid-19’a yakalandığını belirtirken, bu şahısların kimliğini açıklamadı.

Beyaz Saray yetkilileri ve Trump’ın seçim kampanyası ekibi maske takmadıkları için eleştiriliyor

öte yandan, Beyaz Saray’da üst seviye isimlerin bir bir Kovid-19’a yakalanmasının arkasından, Trump ekibinin maske takmakta “ihmalci” davrandığı yorumları yapılıyor.

26 Eylül’de Beyaz Saray’daki etkinliğe katılan kişilerin birbirine sarıldığı ve maske takmadığı anlar, son günlerdeki fazla vakaların arkasından yeniden basında paylaşılmaya başlandı.

Testi artı çıkan McEnany’nin önceki günlerde Beyaz Saray bahçesinde gazetecilerin karşısına maskesiz çıkması da sıklıkla eleştiriliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Dildar Baykan

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu