Teknoloji

Beynimizin Aktüel Tehlikeleri Geçmiştekilerden Nasıl Ayırdığı Ortaya Çıktı

Risk içinde elde etmek kimsenin yaşamak istemediği ve beynimizin de oldukça beklenmedik tepkiler verdiği bir süreçtir. İnsan beyni ara sıra yaşadığı stres ve korkuyu atlatamaz. böylece de farklı alanlara yönlendirilmiş sinirsel hastalıklar geliştirir.

Bilim insanları derhal beynimizin, içinde bulunulan anda gerçekleşen hakiki tehlikeleri algılama şekliyle geçmişte yaşanan tehlikeleri idrak şeklimiz arasındaki farkları ortaya çıkardı. Yapılan deneylerde fareler kullanıldı.

Tehlikeleri ayrıştırma süreci

beyin

Nörobilimciler yaptıkları çalışmada beynin tehlikeleri gerçekleşme zamanlarına kadar bozmak için nasıl bir süreçten geçtiğini ortaya çıkardı. Nature dergisinde yayımlanan çalışmanın sonuçları, özellikle Travma Sonrası Stres Sendromu (PTSD) gibi sorunlar yaşayanlar için umut vadediyor.

Araştırmacılar arasında bulunan New York Üniversitesi Sinir Bilimleri Merkezi’nden Profesör Eric Klann, travmatik hatıraların uzun süre tesir edebildiğini ancak bu hatıraları seçici şekilde kullanabildiğimizi açıkladı. Beynimiz bu tehlikeleri hatırlıyor ama sadece risk olup olmadığını anlamakta ve varsa tehlikenin cinsini tanımlamakta kullanıyor. 

Gerçekten risk taşıyan deneyimleri öğrenmek insanın hayatta kalması için önemli rol oynuyor. Böylece benzer sorunları her seferinde her tarafta deneyimlemenin önüne geçiyor. PTSD gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda ise kişiler gerçek tehditleri geçmiş deneyimlerinden ayırmakta güçlük çekiyor.

Tehlikelerin farklılığı öğreniliyor

beyin

Çalışmada bilim insanları, çevrelerindeki mümkün tehditleri ve tehlikeleri öğrenmenin hayvanların hayatta kalmaları için manâlı bir özellik olduğu açıklama edildi. Araştırma bu sürecin altında yatan hücreli ve asap mekaniğini ortaya çıkardı. Amigdala adı bahşedilen bölgede depolanan ve işlenen duygularla ilgili verilerin hangi şekilde uyarıldığı araştırmanın merkezinde yer aldı. 

Öbür mesajların iletimi için gerekli proteinleri sentezleyen ve sonra da bu proteinleri peşine düşüp takip etmek üzere işaretleyen araştırmacılar, Amigdala üstünde etkileşime giren yapıların tehlikenin durumuna kadar değişiklik gösterdiğini keşfetti. 

Egemen ancak destekleyici bir başka yeni çalışmada da farklı proteinler bulunduran öbür nöronlardan birinin protein sentezini arttırdığı ve uzun süreli hafızayı güçlendirici etkisi bulunduğu ortaya çıktı. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu