Dünya

Beyrut Limanı’na amonyum nitrat içeren geminin sahibi ve kaptanı hakkında yakalama kararı

Lübnan, başkent Beyrut‘ta 4 Ağustos’ta infilak ederek büyük bir felakete yol açan amonyum nitrat maddesini limana içeren geminin sahibi ve kaptanı hakkında yakalama kararı çıkardı.

Lübnan devlete ait ajansı NNA’nın haberinde, patlamayı soruşturmak üzere görevlendirilen Askeri Başat Fadi Savvan’ın, Beyrut Limanı‘na amonyum nitratı taşıyan siklet gemisinin sahibi ve Rus uyruklu kaptanı hakkında nezaret kararı çıkardığı belirtildi.

İsimleri belirtilmeyen iki kişi hakkındaki nezaret kararının Lübnan Temyiz Başsavcılığına iletildiği aktarıldı.

Haberde, ayrıca, Milletlerarası Polis Teşkilatı Interpol’un, Beyrut Limanı’na amonyum nitrat yükünü ulaştıran geminin sahibi ve kaptanı hakkında milletlerarası yakalama genelgesi çıkarmasının talep edildiği kaydedildi.

Lübnan’ın daha önce, Güney Kıbrıs Rum kesiminde ikamet eden geminin sahibiyle görüşmek üzere yargı ve emniyetten oluşan bir heyeti Kıbrıs’a gönderdiği bilgisi verilen haberde, Kıbrıs makamlarının da Lübnanlı yetkililerle koordineli olarak bahsi geçen kişinin ifadesini tescil altına aldığına dikkat çekici edildi.

Beyrut Limanı’ndaki patlama

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardındaki tüm kenti sarsan fazla enerjik patlama meydana gelmişti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada 191 kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden artı kişinin yaralandığı ve birkaç kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Beyrut Limanı’ndaki patlamayla ilgili aralıksız soruşturma zarfında şu başlıca kadar Lübnan’da 21 kişi gözaltına alındı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mahmut Geldi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu