Dünya

Beyrut Limanı’na amonyum nitrat taşıyan geminin sahibi ve kaptanı hakkında yakalama kararı

Lübnan, Beyrut Limanı’na amonyum nitratı içeren siklet gemisinin sahibi ve Rus uyruklu kaptanı hakkında gözaltı kararı çıkardı. İsimleri belirtilmeyen iki kişi hakkındaki gözaltı kararının Lübnan Temyiz Başsavcılığına iletildiği aktarıldı.

Beyrut Limanı'na amonyum nitrat taşıyan geminin sahibi ve kaptanı hakkında yakalama kararı

Lübnan, başkent Beyrut’ta 4 Ağustos’ta infilak ederek büyük bir felakete yol açan amonyum nitrat maddesini limana içeren geminin sahibi ve kaptanı hakkında yakalama kararı çıkardı.

Lübnan devlete ait ajansı NNA’nın haberinde, patlamayı soruşturmak üzere görevlendirilen Askeri Dominant Fadi Savvan’ın, Beyrut Limanı’na amonyum nitratı taşıyan yük gemisinin sahibi ve Rus uyruklu kaptanı hakkında nezaret kararı çıkardığı belirtildi.

İsimleri belirtilmeyen iki birey hakkındaki gözaltı kararının Lübnan Temyiz Başsavcılığına iletildiği aktarıldı.

Haberde ayrıca, Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol’un, Beyrut Limanı’na amonyum nitrat yükünü ulaştıran geminin sahibi ve kaptanı hakkında uluslararası yakalama genelgesi çıkarmasının istek edildiği kaydedildi.

Lübnan’ın daha önce, Güney Kıbrıs’ta ikamet eden geminin sahibiyle görüşmek üzere adalet ve emniyetten oluşan bir heyeti Kıbrıs’a gönderdiği bilgisi bahşedilen haberde, Kıbrıs makamlarının da Lübnanlı yetkililerle koordineli olarak bahsi geçen kişinin ifadesini tescil altına aldığına dikkat çekici edildi.

beyrut-limani-na-amonyum-nitrat-tasiyan-geminin-sahibi-ve-kaptani-hakkinda-yakalama-karari-787608-1.

BEYRUT LİMANI’NDAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından bütün kenti sarsan fazla dinç patlama meydana gelmişti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada 191 kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden artı kişinin yaralandığı ve birkaç kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Beyrut Limanı’ndaki patlamayla ilgili sürekli soruşturma kapsamında şu esas değin Lübnan’da 21 birey gözaltına alındı.

(AA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu