Teknoloji

Bilim İnsanları, Gelecekte Camın Yerini Alabilecek Transparan Tahta Üretti

Gelecekle ilgili yapılan öngörülerde çoğunlukla insanların aklına uçan arabalar, öbür gezegenlerde kolonileşme ve şayet de ışınlanma kazanç. Ama gelecekte görebileceğimiz teknolojilerde bir tanesine de en düşük bunlar değin garip olan şeffaf tahtalar olabilir.

Forest Products Laboratory araştırmacılarından Junyong Zhu, Maryland Üniversitesi ve Colorado Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla iş birliğine artan bir şekilde geleceğin pencereleri olabilecek transparan ahşap materyal ilerletti. Araştırmacılar, günümüz inşa inşalarında kullanılan camın yerine geçebilecek potansiyele sahip şeffaf tahta üretti.

Gelecekte camların yerini transparan tahtalar alabilir

şeffaf tahta

Bu yeni gelişme tamamen pencere imalatı keza daha idareli ayrıca de daha ekolojik ülkü gelebilir. Sıcak ve soğuk havalarda faturaların kabarmasına sebep olan camın üretimi, ayrıca epeyce ağır bir karbon bacak izini de beraberinde getiriyor. Her yıl imal emisyonu yaklaşık 25 bin metre tona ulaşıyor.

Saydam ahşap ise bu konudaki en umut verici gelişmelerden bir adam başına konumunda bulunuyor. Bu transparan tahta; hızlı büyüyen, düşük yoğunluklu Balsa Ağacı‘nın oda sıcaklığında operasyon görmesi ve oksitleme banyosuna maruz kalmasıyla oluşturuluyor. Tahta, sonra polivil içki adı verilen sentetik polimer ile penetre ediliyor ve görsel olarak şeffaf bir mahsul ortaya çıkıyor.

Ağacın yapısındaki doğal selüloz ve transparan tahtadaki enerjiyi emen polimer dolgu, camdan daha dirençli ve hafif hale getiriyor. Bu transparan tahta, cama kadar daha güçlü darbelere dayanabiliyor ve cam gibi kırılmanın aksine bükülebiliyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi enerji maliyetlerini bir hayli kısabilecek potansiyele sahip olan transparan tahta, endüstriyel işleme ekipmanlarıyla da ahenkli çalışabiliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu