Teknoloji

Bilim İnsanları, Görme Engellilere Görme Yetisi Karşılayan Biyonik Göz Ilerletti

Dünya genelinde çoğu insanı, görme engelli kişiler için uzun süredir çözüm arayışı içindeler. Bu konuda biyonik alanda çoğu çözüm geliştirilmiş olsa da hiçbiri geniş ölçekte görme engellilerin sorununa çözüm olabilecek boyutta değildi. Oysa bir iddiaya göre bu koşul değişti.

Monash Üniversitesi’nden bir ekip, görme engellilerin baştan görebilmesini sağlayacak bir sistem geliştirdiklerini iddia etti. Ekibe göre bu, dünyanın birincil biyonik gözü ve takriben 10 yıldır geliştirme aşamasındaydı. Çalışmayı gerçekleştiren ekip, bu biyonik gözü “Gennaris bionic vision system” olarak adlandırıyor.

Görme engellilere çözüm olacak dünyanın birincil biyonik gözü

biyonik göz

Zarar görmüş optik sinirleri baypas ederek çalışan biyonik göz, sinyallerin retinadan beynin görme merkezine iletilmesini sağlıyor. Kullanıcının, içerisinde kamera ve kablosuz verici yer alan özel olarak planlanmış bir başlığı takması gerekiyor.

Monash Üniversitesi’nden Profesör Arthur Lowery, “Tasarımımız, 172’ye dek fosfen birleşiminden görsel bir örüntü oluşturuyor. Bu da kişilerin iç ve dış mekanları seyretmesi, etrafındaki şahısların ve nesnelerin varlığını tanıması için data sağlıyor” ifadelerini kullandı. Araştırmacılar, çare edilemez nörolojik sorunlara sahip insanlara da destek edebilmek için sistemlerini geliştirmeye çalışıyor.

Profesör Lowery, başarılı olduğu takdirde Monash Vision Group’un çare edilemeyecek görme sorunlarına sahip kişilere odaklanacak yeni ürünleri araştıracağını ifade etti. Bu sistem sayesinde görme engelli kişiler için bir umut doğabilir. Keza araştırmacılar, koyunlarda yaptıkları testlerde oldukça az yan etkiler gördüler ve acilen de ilk insanlı klinik testler için bir üst seviyeye çıkmaya hazırlanıyorlar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu