Teknoloji

Bilim İnsanları, Iron Man’in ‘Kalbine’ Aynı Bir Teknoloji Geliştiriyorlar

Marvel çizgi romanlarında 50 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Iron Man karakteri, Robert Downey Jr. ile beyaz perdede de kendine yer buldu ve 2008 yılında vizyona giren birincil Iron Man filminden 2019 yılında vizyona giren Avengers: Endgame filmine değin 11 yıl boyunca sinema dünyasının en popüler karakterlerinden biri olmayı başardı.

Iron Man’in orijin hikayesini çoğumuz biliyoruz oysa bilmeyenler için hatırlatalım: Tony Stark, Afganistan’daki bir tabanca testi esnasında teröristlerce kaçırılır. Kaçırma girişimi sırasında yakınında bir bomba patlar ve göğsüne böylece çok şarapnel parçası isabet eder. Tony Stark, şarapnellerin kalbine ulaşmasını alıkoymak için özünde bir elektromıknatıs olan ark reaktörünü buluş eder.

ark reaktörü

ABD Hastalık Teftiş ve Korunma Merkezi’ne (CDC) göre her sene, 17 milyon insan kardiyovasküler hastalıklar kaynaklı olarak hayatını kaybediyor. Peki bu kayıpları durdurmak için ark reaktörü veya benzeri bir cihaz kullanmak muhtemel mü? 

Tony Stark, göğsündeki şarapnellerin kalbine ulaşmasını önleyen ve Iron Man zırhına baskı veren ark reaktörünü buluş ederken paladyum ve rodyum kullanıyordu. Oysa Iron Man 2 filmini izleyenler hatırlayacaktır ki bu iki element, Tony’nin ağır metal zehirlenmesi yaşamasına niçin olmuştu. Buna rağmen Tony, ark reaktörü için yeni bir element sentezlemişti. Yani reel hayatta bir ark reaktörü geliştirebilmemiz için önce buna yerinde bir element keşfetmemiz veya sentezlememiz gerekiyor.

biyouyumlu kalp pompası

Her şeye rağmen, reel dünyanın da Iron Man’den çok uzaktan olmadığını söyleyebiliriz. Dünyanın birincil kalp pili 1972 yılında bir hastanın kalbine takıldığında, içerisinde plütonyum-238 adı verilen bir radyoaktif element bulunuyordu. Ancak pil, enerji üretmek için bir zincirleme reaksiyon gerçekleştirmediğinden bir küçük nükleer reaktör olduğunu söyleyemeyiz. gerçi plütonyum-238, Tony Stark’ın ağır metal zehirlenmesi sorununa benzer şekilde nükleer atık sorununa sahip olduğundan yerini lityum pillere bıraktı.

bununla beraber Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmalarına devam eden bir takım, geçtiğimiz ay Science Translational Medicine’de yayınlanan bir makalelerinde kalp yetmezliği olan insanlara tıpatıp ark reaktörünün Tony Stark’ı hayatta tuttuğu gibi yıllarca takviye sağlayacak bir yenilikçi biyouyumlu pompa geliştirmekte olduklarını açıkladılar. Söz konusu biyouyumlu pompanın, yürek hastalığı olanlar için reel dünyanın ark reaktörü olabileceği söyleniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu