Teknoloji

Bilim İnsanları, Maskelerin Karbondioksit Zehirlenmesi Riskini Artırmadığını Açıkladı

Koronavirüs pandemisi başladıktan daha sonra günlük yaşamımıza pek çok yeni aktivite katıldı. Bu aktiviteler arasında başı çekenlerden biri de kapının önüne adımımızı attığımız anda maske takmak oldu.

öte yandan dünyanın önemli bir kısmında maske kullanımı bütünüyle anlaşılamadı. Maskeyi düzgün takmayı bilmeyen insanlara nasıl maske kullanmaları gerektiğini anlatana kadar bir de maske karşıtları türedi.

Maske karşıtlarının bir argümanı daha çöktü

maskeler

Maske karşıtlarının en temel argümanlarından biri de insanların yüzlerini maskeler ya da başka korumalıklarla kapatmalarının karbondioksit zehirlenmesi riskini arttırdığı yönündeydi. Bilim insanları bu iddiaları deneme ederek doğru olup olmadığını ortaya çıkardı.

Yapılan araştırmaların sonucunda bilim insanları, pandemiden bağımsız olarak akciğer rahatsızlığı yaşayanlar bile oksijen kalitesi ve miktarı açısından maske taktıklarında bir sorunla karşılaşmıyor. Bilim insanları, maskelerin öldürdüğü yönündeki asılsız bilgileri ciddiye almamamız gerektiğini söylüyor.

Miami Üniversitesi’nden doktor Michael Campos, yaptığı açıklamada “Fazla ciddi akciğer sorunları yaşayan insanlarda bile etkilerin fazla minimal olduğunu yaptığımız çalışma ile gösterdik” dedi. Maskelerin ölüme davetiye çıkartmadığını da sözlerine ekledi. 

Oksijen ve karbondioksit seviyeleri değişmedi

maskeli kız

Araştırmacılar, hem sağlıklı kişilerden ayrıca de kronik sorunları yer alan gazilerden oluşan iki grup oluşturarak çalışmalara başladı. Her iki grubun da maske kullanımında kanlarındaki oksijen ve karbondioksit miktarının değişimleri ölçüldü. 

Gelen sonuçlara tarafından her iki gruptan katılımcılar da nefes edinmek için biraz daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti. Doktor Campos bu nedenle bir takım şahısların nefessiz kaldıklarını düşünebileceklerini açıkladı. Bu koşul oksijen ya da karbondioksit oranlarındaki başkalaşım anlamına gelmiyor.

Araştırmacıya kadar bu çalışma, maske kullanımının tehlike oluşturmadığını da açık şekilde ortaya koyuyor. Hekim Campos, nefes almakta yaşanabilecek zorluğun yersiz güvenlik sorunlarına yol açmaması için kamuoyunun içten bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu