Teknoloji

Bilim İnsanları, Sol Tarafı Dişi Sağ Tarafı Erkek Olan Bir Kuş Saptama Ettiler

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde kuşlarla ilgili çalışmalarını sürdüren bilim insanları, oldukça dikkat çekici bir keşifte bulundular. Bilim insanlarının bu keşfi hem dişi ayrıca de erkek gibi görünen bir al göğüslü kocabaştı. Bu süper enderlikteki kuş, araştırmacı bilim insanlarına büyük bir heyecan yaşattı.

Çift cinsiyetlilik, kuşlarda yaygın olarak görünen bir durum değil. Oysa bilim insanlarının tespit ettikleri al göğüslü kocabaş, oldukça nadir bir şekilde çift cinsiyetli. Bilim insanları, bu durumun nedeni olarak genetik bir kuralsızlık olan ginandromorfizmi gösteriyorlar. Ginandromorfizm, canlıların bir yarısının erkek, diğer yarısının dişi gibi davranması anlamına geliyor.

İşte yarısı erkek yarısı dişi karaktere sahip olan o kuş

Çift cinsiyetli kuş

Ginandromorfizm, canlılar dünyasının en garip genetik bozukluklarından bir parça başına. Şöyle fakat yukarıda görmekte olduğunuz kuşun bir tarafı genetik olarak bütün bir erkek. Fakat bu kuşun öteki yarısı ise kalıtımsal açıdan bütün olarak bir kadınsı. Diğer Taraftan bu kuşun kanat ve kuyruğundaki tüyler de keza dişilerde hem erkeklerde bulunan yapılara sahip. Bilim insanları, bu çift cinsiyetli yapının sadece tüy durumunu etkilemediğini, beyin ve üreme organlarının da çift cinsiyetli olarak çalıştığını söylüyor.

Hayvanlar aleminin hayat amaçlarından bir tanesine hiç kuşkusuz üremedir. Hal böyle olunca da aklınıza, bu çift cinsiyetli kuşun üreyip üreyemeyeceği gelmiş olabilir. Bu soruya cevap veren bilim insanları, bu çift cinsiyetli kuşun üreyebileceğini ancak çiftleşmek için bir partner bulamayabileceğini söylüyor. Peki niçin?

Çift Cinsiyetli Kuş

Bilim insanlarına tarafından kuşların çoğunlukla sol yumurtalıkları işlevsel. Yakalanan çift cinsiyetli al göğüslü kocabaşınsa sol tarafı kadınsı. Yani bu ender kuşun erkek partner bularak eşleşmesi, yavrulamasını sağlar. Oysa küçük dostumuzun sesi, çevredeki diğer kuşlar için oldukça kafa karıştırıcı bir tonda. Yani bu kuş öttüğü vakit ne net bir şekilde erkek ne de net bir şekilde dişi sesi çıkarmıyor. İşte bu koşul, çift cinsiyetli al göğüslü kocabaşın hiçbir süre partner bulamamasına yol açabilir.

Bu al göğüslü kocabaş, tarihte ilk önce keşfedilmiyor. Bilim insanları 2015 yılında da çift cinsiyetli bir al göğüslü kocabaş saptama etmiş etmişlerdi. Hem bilim insanları, zebra ispinozları ve kızıl böğürlü tovi kuşlarında da çift cinsiyetli üyelerini tespit etmişlerdi. Ancak bunlar o kadar klasik dışı şeyler ama her yeni buluş, bilim insanlarını büyük bir heyecana sürüklemeyi başarıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu