Sağlık

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz uyardı: ‘Zatürre ve grip aşısı sizi Covid-19’un yaptığı zatürreden korumaz’

Ankara Şehir Hastanesi Acele Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, insanlarda zatürre ve grip aşılarına karşı yarı Covid-19 virüsünden korur gibi bir kavrama oluştuğunu, bu sebeple sıhhat kuruluşlarının önlerinde aşı yaptırmak için yığılmalar olduğunu fakat durumun böyle olmadığını ifade etti.

“Zatürre ve grip aşısı sizi Covid-19’un yaptığı zatürreden korumaz”
Son zamanlarda insanlarda grip ve zatürre aşıları konusunda hatalı bir algının oluştuğunu gösteren Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, “Zatürre ve grip aşısı sizi Covid-19’un yaptığı zatürreden korumaz. Zatürre aşısı başka bir mikroorganizmanın niçin olduğu zatürreden koruyan bir aşıdır. Grip aşısı da gribin ağır seyretmemesi için her sene, bilhassa de bu sonbahar aylarında vurulan bir aşıdır. Bu sene Covid-19’un yaygın olarak görünmesi sebebiyle grip ve zatürre aşılarına olan istek de ciddi anlamda arttı. Hatta bu istek bazen Aile Sağlığı Merkezlerinde önemli kalabalıklaşmalara ve ne yazık ki sağlık durumu personellerine fiziksel ve sözlü şiddete dek vardı. Zatürre ya da gribi Covid-19 ile aynı zamanlı geçirdiğinde daha yüksek olabilecek risk grubunda kişiler var. Bu hastaların kimler olduğuna karşın olarak da şuan da Bilim Kurulumuzun da bir kılavuz hazırlığı devam ediyor” diye konuştu.

Kimler grip ve zatürre aşısı olmalı
Zatürre ve grip aşılarının kime vurulması gerektiği hakkında Bilim Kurulu’nun bir kılavuz hazırlığı içerisinde olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, “Genel anlamı ile kimlerin bu dönemde grip ve zatürre aşısını öncelikli olarak olması gerektiğini paylaşacak olursak; kronik yürek hastalığı olan, kalp yetmezliği olan kişiler, oksijene bağlı kronik akciğer hastalığı olan kişiler, kronik karaciğer, böbrek hastalığı olan kişiler, hem bağışıklık sistemi baskılanan ve bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaç öyküsü olanlar, organ nakli yapılmış kişiler, beyin omurilik sıvısında kaçağı olan kişiler, işitme kaybı olduğu için kulak içerisine işitmeye yarayan cihazın cerrahi yöntemle yerleştirildiği millet grip ve zatürre aşısını öncelikli olarak yaptırması gereken kişilerdir. Ayrıca kan kanseri, lenf kanseri, vücutta yaygın kanseri olanlar da yine bu kişiler aralarında gösterilebilir. Dalağı allah vergisi olmayan ya da dalağı sonradan cerrahi ile gücenmiş şahısların de aşı yaptırması gereklidir” ifadelerini kullandı.

öte taraftan Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, virüsle bağlantı konusunda tehlikeli grupta yer alan sağlık çalışanlarının da zatürre ve grip aşısı olması gerektiğini vurguladı.

“Erken başlanan ilaçlar vakaların zatürreye dönüş oranını azaltıyor”
Tedaviye ne değin erken başlanırsa öyle seri netice alındığını ve zatürreye dönüşün pek azaldığını bildiren Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz şunları söyledi:

“Ağır hasta sayımızda, ölüm ve yeni hasta sayımızda yükselme laf konusu. Yeni tanı konan hasta sayımız iyileşen hasta sayımızın önünde seyrediyor ne yazık ki. Bu da aktif olgu sayımızda artışla kendini gösteriyor. Her ne kadar Ankara’da İstanbul’da olgu artışı düşüş eğiliminde olsa da gerçi yeni vakalarımız var. Bu yeni vakalar son buluncaya, son Covid-19 hastası çare oluncaya kadar bizim tedbirleri aksatmamamız gerekli. Zatürre oranında yüzde 7’nin altına düşmüş durumdayız. Yani teşhis konan vakaların yüzde 6.8 kadarı zatürreye dönüşüyor. Bunda etkenlerden birincisi erken tanı. Biz erken tanı konusunda mükemmel imkanlara sahibiz. Hastanelerimizdeki, laboratuvarlarımız, görüntüleme merkezlerimiz, tomografi imkanlarımız, PCR test imkanları son derece başarılı. Erken tanı konan hastalara da erken tedavi başlangıç şansımız var. Biz hastaların hastaneye başvurmuş ise, Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlarını yanına vererek taburcu olmasını sağlıyoruz. Ayrıca bir takım hastalarımıza da eve ilaçlarını götürerek erkenden ilaca başlamasını sağlıyoruz. Erken başlanan ilaçlar vakaların zatürreye dönüş oranını azaltıyor.”

“Ankara’da 2 hafta öncesine kadar olası olgu tanımına uyan hasta sayımız azalma eğiliminde”
Ankara’daki olgu sayısının stabilleştiğini ancak bu durumun en ufak bir gevşemede tersine dönebileceğini belirten Kayıpmaz, “Kendi kliniğimizden örnek verebiliriz. 2 hafta öncesine göre muhtemel vaka tanımına uyan hasta sayımız azalma eğiliminde. Bunda da henüz bahsettiğim, izolasyonun ve filyasyonun büyük önemi var. İnsanların da hastalığa karşı hassasiyet gösterip tedbirlere uyumu artırmasında bunun önemi var” şeklinde konuştu.

Utku Yıldırım – Erdinç Türkcan

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu