Sağlık

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Benzer masada yemek yemeyin

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Günümüzde pandemi boyunca birlikte yeme içme güvenli yok, benzer masada yemek yemek tehlikesiz yok” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Aynı masada yemek yemeyin

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile toplu halde yeme içmenin bulaş açısından risk oluşturduğunu söyledi.

Özlü, birlikte yeme içme kültürünün koronavirüsün yayılması için çok uygun koşul oluşturduğunu belirterek, “Lüzum konut davetleri, benzeşen arkadaş bir araya gelip yeme içme, günler, birlikte oturmalar, toplu sünnet ve nikah yerlerindeki yemek yemek davetleri, yemekhaneler, gerekse de restoran ve kafelerde bir masada ortak oturarak birlikte yeme içme bulaşma için bulunmaz bir fırsat. Bu sırada kimse doğal olarak maske takmıyor. Maske takmadığınız zamanda bulaşma kolay oluyor, korunmasız oluyorsunuz. Zaten bir masada ya da bir sofrada oturuyorsanız mesafe de korunamıyor. Müşterek sohbet ediliyor, o sohbet sırasında bir kişi pozitifse eğer oradaki o kadar çok kişiye virüs bulaşır, bulaşıyor da zaten. Sadece bizde görülen bir şart değil Avrupa’da da lokanta ve kafelerin bulaşmada çok büyük rol oynadığı gösterilmiş” dedi.

Prof. Dr. Kısa Ve Öz, “Günümüzde pandemi boyunca birlikte yeme içme tehlikesiz yok, benzer masada yemek tehlikesiz değil. Herkesin kendi başına izole şekilde yemesi gerekli, mesafeyi koruyarak yemesi gerekli. Maske yerken, içerken takılamadığı için tek koruyucu usul uzaklık. Mesafenin mutlaka korunması lazım. Herkesin kendi başına öbür bir odada, bambaşka bir köşede yemesi olası, bu güvenliği kısmen sağlar” diye konuştu.

‘HANE HALKI İLE YEMEK YEMEYİ TERCİH EDİN’

Bilim Kurulu üyesi Veciz, bir masada müşterek yemek yemek yerken, bir şeyler içerken, karşıdaki kişinin konuşması ile ağzından çıkacak damlacıklar bir uçtan bir uca bulaşın olacağına dikkat çekip, şunları kaydetti:

Birlikte yeme içme güvenli yok https://t.co/gf8fhG4j0F https://t.co/YadHNbNH5q

— Prof. Dr. Tevfik Kısa Ve Öz (@drtevfikozlu) September 30, 2020

“En kolay yaygın bulaşma şekli bu zaten. Bu dönemde çok dikkatli olmak lüzumlu. Hane halkı ile yemek yemek yemeyi seçim edin. Diğer dostlarınız, arkadaşlarınız, yakınlarınız ile aynı masada yemek yemek yememeye çalışın. Bir araya geldiniz, bir şeyler yemeniz gerekiyorsa herkes tabağını alıp öbür bir köşede mesafeyi koruyarak yesin. Restoran ve kafelerde garsonların ve mutfakta çalışanların da damlacıklarının yemeğe bulaşmaması gerekiyor. Restorana gittiğinizde görebiliyorsanız mutfağına bakın. Garsonlara bakın, eğer ağzı, burnu maske ile usulüne uygun örtülüyse mutfakta çalışanlar, çalışırken maske kullanıyorlarsa işte o süre güvendesiniz demektir. Yoksa o yemek yemek önünüze gelirken veya mutfakta sizin için hazırlanırken orada çalışan insanların damlacıkları tabağa, yemeğe bulaşacaktır, o açıdan tehlike var. Garsonların size yaklaşıp, masanıza servis yapması esnasında bulaştırma riski var.”

DHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu